Yarı iletken gaz boşalma yapılarının fotoelektrik özellikleri
Fotoelectric properties of semiconductor gas discharge structures
- Tez No: 212703
 - Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR SALAMOV
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
 - Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
YGBY fotodetektör kararsızlıkları farklı gazlarda geniş basınç aralığı, elektrotlar arası mesafe ve elektrot alan çaplarında deneysel olarak araştırıldı. GaAs katotlu gaz boşalma sisteminin AVK'sı incelendi. Kararlı bir voltajla beslendiğinde, farklı osilasyon genlikli akım ve BIE kararsızlıkları meydana gelir. YGBY'deki kararsızlıkların deneysel şartlara bağlı olarak detektör tarafından oluşturulduğu açıkça gösterilmiştir. N-tipli AVK'ya sahip GaAs katotta elektriksel kararsızlıklar hem akım hem de BIE verileri kullanılarak analiz edildi. EL2 olarak adlandırılan derin elektronik seviyelerin varlığı, materyalin N-tipli AVK'sına ve sonuç olarak GaAs detektöre yüksek voltaj uygulandığında akım osilasyonlarına yol açtığı tespit edilmiştir. Sistemde elektriksel domeinlerin dinamiğinden yani onların üretimi, hareketi ve bozulmasından kaynaklanan akım kararsızlıkları gözlenmiştir. Fotodetektöre yüksek bir U0 uygulandığında homojen olmayan uzaysal BIE dağılımının meydana geldiği bunun da sistemin çalışma özelliklerini bozduğu farkedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SGDS photodetector instabilities was studied experimentally at different gases in a wide pressures p range, interelectrode distances d and different diameters D of the detector areas. The CVC of the gas discharge system with GaAs cathode was studied. While being driven with a stationary voltage, it generates current and DLE instabilities with different amplitudes of oscillation. It was unambiguously proved that instabilities in the SGDS may be provoked by a detector, depending on the experimental conditions. SGD with an N-shaped CVC was analyzed using both the current and DLE data showing the electrical instability in the GaAs detector. The presence of deep electronic levels of defects, so called EL2 centers, give rise to the N-type CVC of the material, as a consequence, to oscillations in current when a dc voltage of a high magnitude is applied to a GaAs detector. The current instabilities that are due to dynamical of electrical domains, namely, by their generation, movement and decaying are observed in the system. It was found that application of high U0 to the detector give rise to non-uniform spatial distribution of the DLE, which disturbed the operation of the system.