CCD teknolojisine dayalı olan yarıiletken foto-dedektörlü kızılötesi görüntü çeviricinin incelenmesi
  1. Tez No: 114854
  2. Yazar: MURAT AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR SALAMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
CCD TEKNOLOJİSİNE DAYALI OLAN YARIİLETKEN FOTODEDEKTÖRLÜ KIZILÖTESİ GÖRÜNÜTÜ ÇEVİRİCİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat Akpınar GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmadaki amaç, GaAs yarıiletken fotodedektörlü iyonizasyon tipli bir kızılötesi(KÖ) görüntü çeviriciden kaydedilen uzaysal dağılımlı gaz boşalma ışık emisyonunun görüntü homojenliğini analiz etmektir. Sistemin uzaysal çözünürlüğü 10 piksel/mm'dir. KÖ radyasyon sistemin ışığa duyarlı dedektörünü uyarır böylece gaz boşalma aralığından yayınlanan görünür ışık emisyonu akım yoğunluğunu kontrol eder. GaAs katot kullanan bir iyonizasyon hücresinde ışık emisyonu meydana gelir ve bu ışık emisyonu besleme voltajı, aydınlatma şiddeti, gaz basıncı ve elektrotların yüzey durumuna bağlı olan akım dağılımlarının uzaysal yapılarını gösterir. Bir KÖ görüntü çevirici hücrenin özelliklerinin incelenmesi bir boşalma aralıklı yapıda gözlenen uzaysal olarak homojen akım dağılımının kararlılığı, yarıiletken fotodedektörün özdirencine bağlıdır. Boşalma ışık emisyonunun parlaklığı, boşalma akım yoğunluğuna lineer olarak bağlıdır. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : GaAs fotodedektör, CCD, Görüntü Şiddetlendirici Sayfa Adedi : 78 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Bahtiyar SALAMOV
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF AN INFRARED IMAGE CONVERTER WITH A SEMICONDUCTOR PHOTODETECTOR BASED ON CCD TECHNOLOGY (M.Sc. Thesis) Murat AKPINAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT This work analyses the image homogeneity realized by recording the spatial distribution of the gas discharge light emission in an ionization-type infrared image converter with a GaAs photodetector. The spatial resolution of the device is 10 pixel/mm. The infrared radiation excites the photosensitive semiconductor detector of the device, thus controlling the current density and the visible light emission from the gas discharge gap. The light emission occurs in an ionization cell that uses GaAs photodetector shows the spatial structure of the current distributions which are dependent on the feeding voltage, illumination intensity, gas pressure and the surface status of the electrodes. The investigation of the properties of an infrared image converter cell demonstrated that the stability of a spatially homogeneous current distribution observed in a discharge structure, depends on the resistivity of the semiconductor photodetector. The brightness of the discharge light emission is linearly dependent on the discharge current density. Science Code : 404.05.01 Key Words : GaAs photodetector, CCD, Image Intensifier Page Number : 78 Adviser : Assoc. Prof. Bahtiyar SALAMOV