Bilimsel çalışmalarda sanal takım uygulamaları
Virtual team applications in scientific works
  1. Tez No: 212702
  2. Yazar: MÜRSEL OZAN İNCETAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER BALBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzün bilimsel çalışmaları çoğunlukla farklı disiplinleri kapsamakta ve birden fazla akademisyenin ortak çalışmasını gerekli kılmaktadır. Ancak bilimsel çalışmalar yürütülürken ortaya çıkan iletişim problemleri, özellikle grup halinde yürütülen çalışmaları oldukça yavaşlatmaktadır. Bu problemlerin temel kaynağı akademisyenlerin farklı fiziki ortamlarda bulunmaları ve birlikte çalışma yapabilmek için aynı zaman dilimlerini kullanamamalarıdır. Gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri ile bu konuda yeni çözümler üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. Ortak çalışmalar yapılırken yaşanan problemlerin ortadan kaldırılması için sanal takım teknolojilerinden faydalanılması da ortaya atılan bu çözümlerden birisidir. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir uygulama ile akademisyenlerin yaptıkları ortak çalışmalarda sanal takım uygulamalarına bakış açıları ve bilimsel çalışmalarda sanal takımların kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. Böylece sanal takımların, bilimsel çalışmalarda etkili bir çalışma ve iletişim aracı olabileceği gösterilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern scientific work usually extends beyond a single discipline and requires collaboration of more than one academician. However, communication problems, especially in such group work, slow down the progress. The fact that various academicians are in different locations and may not share the same working hours are the main sources of such problems. Solutions using the advances in information and communications technologies are under study. One of the solutions is the utilization of virtual team technologies. In the present work, academicians using one such application set up at Gazi University are polled to identify the users' point of view and the utility of virtual teams in scientific research. The intention is demonstrating that virtual teams can be an effective work and communication tool.