Yanal izotrop fiber kompozitlerde sarı çam (Pinus sylvestris)'in kırılma eğrisinin deneysel çalışmalar yardımıyla çıkarılması
Determination of failure curve of transversely isotropic fiber composite pine wood (Pinus sylvestris) by the help of experimental studies
  1. Tez No: 212722
  2. Yazar: ŞÜKRÜ TAYFUN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EZGİ GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışma kapsamında; yanal izotrop fiber kompozit malzeme olduğu kabul edilen sarıçam(Pinus sylvestris)' ın gerinim pulları kullanılarak yapılan deneysel çalışmalar sonucu kırılma ve akma eğrileri çıkarıldı. Bu amaçla, çekme, basma ve burulma deneyleri Türk Standartlarına uygun boyutlandırılmış numuneler üzerinde yapılmış ve s - e (normal gerilmenormal gerinme), t -g (kayma gerilmesi-kayma gerinimi) eğrileri çizilmiştir. Bu gerilme gerinim eğrileri, grafik eğimlerinin %5 azaltılması ile belirlenmiş eğimlerde çizilen doğrularla kesiştirilerek akma noktaları belirlenmiştir. Bu değerler kullanılarak s1-s2 düzleminde yaklaşık kırılma ve akma eğrileri çizilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sarıçam (Pinus sylvestris), yanal izotrop, akma eğrisi, kırılma eğrisi, çekme-basma-burulma deneyi
Özet (Çeviri)
In this study, the failure and yield curves for pinus sylvestris that is assumed as a transversely isotropic fiber composite metarial were determined experimentaly using strain gages. For this purpose; tensile, compression and torsion tests were performed on specimens prepared according to Turkish standarts and s - e (normal stress-normal strain), t -g (shear stress-shear strain) curves were plotted. From these plottings the yielding stresses were determined by intersecting the curve and a straight line having an inclination of 5% less than the slope of the linear part the curve. By using these data, approximate yield and failure curves were drawn in the s1 -s2 principal plane. Key Words : Scotch pine (Pinus sylvestris), transversely isotropic, yield curve, failure curve, tensile-compression-torsion tests.