Sodyum klorür ve potasyum klorürün optik uyarmalı lüminesans (OSL) kinetiği
Optically stimulated luminescence (OSL) kinetics of sodium chloride and potassium chloride
  1. Tez No: 212723
  2. Yazar: MUSTAFA HİCABİ BÖLÜKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tarihlendirme uygulamalarıyla popüler hale gelen Optik Uyarmalı Lüminesans (OSL) tekniği, son yıllarda dozimetri çalışmalarında yoğun olarak kullanılmaktadır. OSL sinyalinin bozunma şekli, doz ve sıcaklık bağımlılığı ve doz kararlılığı materyallere göre değiştiği için bu özelliklerin belirlenmesi materyal hakkında bilgi edinilmesi açısından önemlidir. Literatürdeki OSL çalışmalarında daha çok, iyi lüminesans özellikleri sergileyen kuvars ve sentetik materyaller kullanılmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada ilk önce feldspat numuneler için kullanılan ELSEC-OSL 9010 Sayma Sistemi kuvars, Al2O3:C vb. gibi görünür ışıkla uyarılabilen materyallerden gelen OSL'yi ölçmek modifiye edilmiştir. Daha sonra klor bileşenli ticari kalitedeki Alkali Halojenür'lerin (özellikle NaCl ve KCl) bozunma eğrileri, doz cevapları, sıcaklık bağımlılığı ve doz kararlılığı gibi OSL özellikleri incelenmiştir. Eğri-fit, pik-şekil ve ilk-artış yöntemleri kullanılarak materyallerin OSL karakteristikleri laboratuvar radyasyon dozuna ve sıcaklığa bağlı olarak v incelenmiştir. Bu çalışmaların sonucunda NaCl'ün aktivasyon enerjisinin doz arttıkça azaldığı ve bozunma sabitinin farklı radyasyon tiplerinde farklı oranlarda azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca NaCl'ün OSL sinyallerinin kullanılan diğer materyallerden daha kararlı, güvenilir ve kabul edilebilir olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : lüminesans dozimetri, infrared uyarmalı lüminesans (IRSL), mavi ışık uyarmalı lüminesans (BSL), eşdeğer doz (ED), aktivasyon enerjisi, termal tavlama
Özet (Çeviri)
Recently, Optically Stimulated Luminescence (OSL) processes became by dating applications have intensively been used in dosimetry. Since decay shape, dose and temperature dependence and dose stable of OSL signals have altered according to materials, the determination of this feature is important to provide information about materials. Quartz and synthetic materials displaying fine luminescence characteristics have commonly been applied at OSL technics in the literature. In this study, firstly, ELSEC-OSL 9010 Read Systems used for feldspar samples have been modified to measure OSL from materials that can be stimulated with visible light same as quartz, Al2O3:C etc. Then OSL characteristics like decay curves, dose response, temperature dependence and dose stable of Alkali Halide (especially NaCl and KCl) with chlorine component in commercials quality have been investigated. Besides, OSL characteristics of materials using Curve-Fitting, Peak-Shape and Initial-Rise methods have been investigated by depending on laboratory radiation doses and temperature. vii In conclusion, the activation energy of NaCl decrease with the increase of dose, and decay constant of NaCl decrease in different radiation type as dose increase. Also it has been seen that OSL signals of NaCl is more stable, reliable and acceptable than other materials used in this work. Key words : luminescence dosimetry, infrared stimulated luminescence (IRSL), blue light stimulated luminescence (BSL), equivalent dose, activation energy, thermal annealing