Trabzon ili atmosferindeki polenlerin araştırılması
The research of the atmospheric pollen grains in Trabzon
- Tez No: 212733
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Biyoloji, Botanik, Anatomy, Biology, Botany
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma 01 Şubat 2005 / 30 Ocak 2006 tarihleri arasında Trabzon'da yapılan aeropalinolojik çalışma olup, belirlenen mevkiilerde bulunan bitkilerin polinizasyon periyodlarında bu bitkilere ait polenlerin neden olduğu alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisinde hekimlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Trabzon ili içerisinde Aktoprak ve Beşirli istasyonlarında Gravimetrik yöntemin uygulama aracı Durham kullanılarak elde edilen örnekler incelenmiştir. Trabzon atmosferindeki polenlerin belli bir alan başına düşen miktarı, Durham aracına yerleştirilen preparatlar yardımı ile cm² alan birimi olarak günlük, haftalık ve aylık periyotlarda saptanmış, elde edilen veriler grafiklendirilmiştir. Çalışma bölgelerinde 19'u ağaç ve çalı, 14'ü otsu olmak üzere toplam 33 takson belirlenmiştir. Her iki istasyonda da 30 takson tespit edilmiş, Aktoprak'ta Betulaceae, Poaceae, Corylus L., Alnus L., Leguminosae, Cupressaceae, Pinaceae ve Oleaceae, Beşirli'de ise Betulaceae, Artemisia L., Leguminosae, Pinaceae, Poaceae ve Carpinus L. polenleri en fazla oranda v görülmüştür. Sıcaklık, rüzgar hızı ve nisbi nem oranı artışları, polen miktarını pozitif olarak, yağış ise negatif yönde etkilemiştir. Sonuçlar, meteorolojik faktörlerle karşılaştırılarak, aylık polen takvimi hazırlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Polen, atmosfer, Trabzon
Özet (Çeviri)
This research is an aeropalynolojical study performed in Trabzon in the period of February 1th, 2005 ? January 30th, 2006 and it is aimed to help physicians with the diagnosis and treatment of airbone pollen grains causing allergic diseases. Samples which came from Aktoprak and Besirli in Trabzon have been analyzed at two different stations by using the Durham-gravimetric method?s application. The amount of the pollen grains in Trabzon atmosphere per certain area has been measured as cm2 units with respect to the specified area within daily, weekly and monthly periods by the help of the microscope slides placed in the Durham instrument and the obtained results are shown through graphics. A total 33 taxa of 19 trees and scrubs, and of 14 herbaceous plant, have been determined in the research area. 30 taxa have been identified at both stations; the proportion of Betulaceae, Poaceae, Corylus L., Alnus L., Leguminosae, Cupressaceae, Pinaceae and Oleaceae pollens in Aktoprak and Betulaceae, Artemisia L., Leguminosae, Pinaceae, Poaceae and Carpinus L. pollens in Beşirli have been shown at the highest ratio. The increase in the temperature, vii wind speed and relative humidity rates have affected the amount of pollens positively and also effected the precipitation negatively. The results are compared with the meteorological factors. The monthly pollen calender is prepared. Key Words : Pollen, atmosphere, Trabzon