Alfa lipoik asit ve metilprednizolonun spinal kord iskemi-reperfüzyon yaralanmasında koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the neuroprotective effect of alpha lipoic acid and methylprednisolone on the spine cord ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 336633
  2. Yazar: MEHMET GAZİ BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY ESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
GİRİŞ VE AMAÇOmurilik yaralanmasında birincil zedelenme travma anında olan zedelenmedir. İkincil zedelenme ise oluşan birincil zedelenmenin başlattığı saatler içerisinde gelişen, metabolik ve biyokimyasal nedenlerle oluşan hasarlardır. İkincil zedelenme mekanizmaları arasında yer alan iki faktör serbest radikaller ve iskemi-reperfüzyon hasarıdır.Bu çalışmada, tavşanda iskemi-reperfüzyon modeli kullanılarak, daha önce farklı çalışmalarda nöroprotektif etkisi çalışılmış olan alfa lipoik asit ve metilprednizolonun koruyucu etkileri araştırıldı.Benzer amaçtaki çalışmalarda sıklıkla tercih edilen, abdominal aortaya kros-klemp uygulaması örnek alınıp, omurilikte meydana gelecek iskemi-reperfüzyon hasarı değerlendirildi.GEREÇ VE YÖNTEMLER35 adet yeni zellanda tipi tavşan randomize olarak 5 adet gruba ayrıldı, Sham (n=7), iskemi-reperfüzyon (n=7), alfalipoik asit(LA), (n=7), metilprednizolon(MP) (n=7), ve alfalipoik asit ile birlikte metilprednizolon(LA+MP) (n=7), tedavi gruplarıydı. Sham grubu sadece abdominal cerrahiye maruz kalırken, diğer gruplardaki deneklere 30 dakika süresince aortik kros-klemp uygulaması sonrası reperfüzyon sağlandı.3.gruba 100 mgr/kg LA, 4.gruba 30 mgr/kg MP, 5.gruba 100 mgr/kg LA, ve 30 mgr/kg MP intraperitoneal olarak verildi. 0., 12., 24., 48. saatlerde nörolojik muayeneleri Tarlov skalası ile takip edildi ve 48. saatin sonunda denekler doku, BOS ve kan örnekleri alınarak sakrifiye edildi.Etkileri değerlendirmek için, serum ve BOS örneklerinde, malonildialdehit (MDA), nitrik oksid (NO), omurilik doku örneklerinde MDA, NO, glutatyon peroksidaz (GSH-Px), süperoksid dizmutaz (SOD), katalaz (CAT) düzeyleri biyokimyasal olarak çalışıldı. Omurilik doku örneklerinden ayrıca histopatolojik değerlendirme yapıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak hesaplanıp, gruplar arasında mukayese edildi.BULGULAR:Çalışmamızda spinal kord doku örnekleri biyokimyasal analizinde İ/R grubunda MDA değerleri anlamlı artış gösterdi (p=0,002). NO değerlerinde fark anlamlı değildi. Tedavi ile MDA değerleri arttı. Bu artış LA grubunda anlamlı değilken MP ve LA MP grubunda anlamlıydı.Doku örneklerinde LA tedavisi ile İ/R grubuna göre antioksidan enzimler SOD (p=0,002); GSH-Px (p=0,002), CAT (p=0,049) anlamlı şekilde arttı ancak MDA değerlerinde İ/R grubuna göre fark bulunamadı, MP ve LA+MP tedavisi ile Doku MDA değerleri İ/R grubuna göre anlamlı (p=0,004,p=0,002) arttı, NO seviyeleri tedavi gruplarında İ/R grubuna göre anlamlı olarak azaldı (p=0,016,p=0,003,p=0,015)Histopatolojik nöronal viabilite İ/R grubunda sham grubuna göre anlamlı olarak azaldı (p=0,001) LA ve MP ayrı ayrı uygulanması ile elde edilen değerler İ/R grubuna göre anlamlı artış gösterdi (p=0,001,p=0,001). LA+MP uygulanması ile İ/R grubu arasında anlamlı değişiklik izlenmedi.Nörolojik fonksiyon incelendiğinde İ/R grubu ile tedavi grupları arasında anlamlı farklılık izlenmedi.SONUÇ:LA veya MP uygulanması ile spinal kord da antioksidan etkinlik gösterildi, oksidatif stresi azalttığı kanıtlanamadı, histopatolojik olarak LA veya MP uygulanması ile spinal kord dokusunun korunduğuna yönelik anlamlı etkiler görüldü. Nörofonksiyonel olarak tedavi gruplarının faydası gösterilemedi.
Özet (Çeviri)
İNTRODUCTİONPrimary spinal cord injury is defined as the injury occurring at the time of the trauma. The metabolic and biochemical processes lead to the secondary trauma in the following hours after the primary trauma. Free radicals and ischemic reperfusion injury are two factors which play role in secondary injury.In this study we searched the protective effect of alpha lipoic acid and methylprednysolone ,where their neuro-protective effects were earlier studied by different writers, by using the ischemy-reperfusion model in rabbits .Ischemy-reperfusion injury on spinal cord is assessed with abdominal aorta cross-clemping procedure which is generally prefered in the same type of studies.MATERIALS AND METHODS35 new zealand rabbits were randomized into five groups. Group 1;Sham(n=7),group 2; ischemy-reperfusion(n=7), group 3 ;alpha lipoic acit treatment (n=7) group 4; methylprednisolone treatment and group 5 ;alpha lipoic acit and methylprednisolone treatment. Although group 1 was experienced with only abdominal surgery, subjects in other groups were experienced with abdominal aorta cross ? clamping for 30 minutes and then reperfusion was supplied.100 mgr /kg LA for group 3 , 30 mgr/kg MP for group 4 ,100 mgr/kg LA and 30 mgr/kg MP for group 5 was intraperiteonally administered. Neurologic examination with tarlov scale was done at. 0th,12th 24th and 48th hours and subjects were sacrified at the end of 48. hour after tissue, cerebrospinal fluid (CSF) and blood sample were obtained.To evaluate the effects ; biochemical examination of malondialdehyde (MDA) and nitric oxide (NO) levels in plasma and CSF; malondialdehyde (MDA),nitric oxide (NO), glutathione peroxidase (GSH-px), catalase (CAT) and super oxide dismutase (SOD) levels in tissue samples were assesed. Spinal tissue samples were also assesed histopathologically.Results were calculated statistically and compared between the groups.DIAGNOSES:with the biochemical analyse of spinal cord tissue samples ,MDA levels in I/R group were significiantly increased(p=0,002). NO levels weren?t meaningful.MDA levels were increased with the treatment.This increasement wasn?t meaningful in LA group ,but meaningful in MP and MP-LA groups.After LA treatment ; antioxidant enzymes SOD(p=0,002),GSH-Px(p=0,002),CAT(p=0,049) were increased meaningfully considering I/R group,but MDA levels weren?t different meaningfully considering I/R group.After MP and MP-LA treatment tissue MDA levels were meaningfully increased considering I/R group(p=0,004,p=0,002).In all treatment groups NO levels were meaningfully decreased considering I/R group(p=0,016,p=0,003,p=0,015)In I/R group histopathological neuronal viability decreased meaningfully considering sham group(p=0,001),the values obtained by seperate administration of LA and MP ; showed meaningfully increasement considering I/R group(p=0,001,p=0,001). Administration of LA and MP together didn?t show any differance considering I/R group.No meaningful difference was observed in neurological function between treatment groups and I/R group.RESULT:Antioxidant efficiency on spinal cord is shown by administration of LA or MP, but decreasing oxidative stress wasn?t proven.Histopathologically, meaningful effects for protection of spinal cord tissue were observed by administration of LA or MP. No benefits neurofunctionally were observed in any treatment groups.