Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus ve Streptococcus thermophilus suşlarının ağır metal dirençlilikleri ve ekzopolisakkarit (EPS) üretimlerinin araştırılması
Research on resistivities of Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus ve Streptococcus thermophilus strains against heavy metal and on their exopolysaccharide (EPS) productions
  1. Tez No: 212747
  2. Yazar: MOHAMMED ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada süt endüstrisinde starter kültür olarak kullanılan Lactobacıllus delbrueckii ssp. bulgaricus ATCC 11842 ve Streptococcus thermophilus ATCC 14425 suşlarının hücre gelişimi, EPS üretimi ve toplam protein miktarı üzerine çeşitli ağır metal tuzlarının [Co(NO3)2.6H2O, ZnSO4.7H2O, Cr(NO3)3.9H2O, Pb(CH3COO)2.3H2O, NiCl2, K2Cr2O7, CuSO4.5H2O, AgNO3, CdCl2] etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Metal tuzlarının (0,005 - 80 mM) arasında farklı konsantrasyonları kullanılarak suşların metallere karşı minimal inhibisyon konsantrasyonları (MİK) düzeyleri belirlenmiştir. Streptococcus thermophilus ATCC 14425 suşunda bu değerler sırasıyla; Co(NO3)2.6H2O için 1 mM, ZnSO4.7H2O için 0,1 mM, Cr(NO3)3.9H2O için 10 mM, Pb(CH3COO)2.3H2O için 1 mM, NiCl2 için 0,1 mM, K2Cr2O7 için 1 mM, CuSO4.5H2O için 2,5 mM, AgNO3 için 0,5 mM, CdCl2 için 0,005 mM olarak tespit edilerken; Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus ATCC 11842 suşunda Co(NO3)2.6H2O için 10 mM; ZnSO4.7H2O 5 için mM; Cr(NO3)3.9H2O için 10 mM; Pb(CH3COO)2.3H2O için 0,5 mM; NiCl2 için 10 mM; K2Cr2O7 için 0,5 mM; CuSO4.5H2O için 5 mM; AgNO3 için 0,5 mM ve CdCl2 için 0,005 mM olarak bulunmuştur. Genel olarak Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus ATCC 11842 v suşunun metal direncinin Streptococcus thermophilus ATCC 14425 suşundan daha fazla olduğu gözlenmiştir. En yüksek (505 mg/L) EPS üretimi Lactobacillus delbrueckii ssp bulgaricus ATCC 11842 suşunda (0,005 mM) CuSO4.5H2O konsantrasyonunda tespit edilirken, Streptococcus thermophilus ATCC 14425 suşunda ise (0,005 mM) NiCl2 konsantrasyonunda en yüksek (255 mg/L) EPS ürettiği belirlenmiştir. Bu değerler kontrol besiortamında sırası ile 127 ve 157 (mg/L) olarak bulunmuştur. En yüksek (0,052 mg/mL) protein üretimi Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus ATCC 11842 suşunda (0,005 mM) Cr(NO3)3.9H2O konsantrasyonunda belirlenirken, Streptococcus thermophilus ATCC 14425 suşunda (0,005 mM) Co(NO3)2.6H2O konsantrasyonunda protein miktarı (0,058 mg/mL) olarak tespit edilmiştir. Çalışmada ağır metal konsantrasyonunun artışına bağlı olarak bakterilerin EPS üretimi ve protein miktarlarının azaldığı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Laktik asit Bakterileri, Ağır Metal, Ekzopolisakkarit, Protein
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the cellular developments and EPS productions of the Lactobacıllus delbrueckii ssp. bulgaricus ATCC 11842 and Streptococcus thermophilus ATCC 14425 strains which are used as the starter culture in the diary industry, and impacts of the various heavy metal salts [Co(NO3)2.6H2O, ZnSO4.7H2O, Cr(NO3)3.9H2O, Pb(CH3COO)2.3H2O, NiCl2, K2Cr2O7, CuSO4.5H2O, AgNO3, CdCl2] on the total protein amount. The minimal inhibition concentration (MIC) levels of the metal salts against the strains are determined by using the different concentrations between (0,005 - 80 mM). As those values in the streptococcus thermophilus ATCC 14425 strain are determined as 1 mM for Co(NO3)2.6H2O; 0,1 mM for ZnSO4.7H2O; 10 mM for Cr(NO3)3.9H2O; 1 mM for Pb(CH3COO)2.3H2O; 0,1 mM for NiCl2; 1 mM for K2Cr2O7; 2,5 mM for CuSO4.5H2O; 0,5 mM for AgNO3; 0,005 mM for CdCl2 respectively; they are determined as 10 mM for Co(NO3)2.6H2O; 5 mM for ZnSO4.7H2O; 10 mM for Cr(NO3)3.9H2O; 0,5 mM for Pb(CH3COO)2.3H2O; 10 mM for NiCl2; 0,5 mM for K2Cr2O7; 5 mM for CuSO4.5H2O; 0,5 mM for AgNO3; and 0.005 mM for CdCl2 in the Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus ATCC 11842 strain. In general, it is observed that the metal resistance of Lactobacillus delbrueckii ssp. vii bulgaricus ATCC 11842 strain is higher than of the Streptococcus thermophilus ATCC 14425 strain. As the highest EPS production (505 mg/L) is determined in the Lactobacillus delbrueckii ssp bulgaricus ATCC 11842 strain (0,005 mM) in the CuSO4.5H2O concentration, it is determined that the highest EPS (255 mg/L) is produced in the Streptococcus thermophilus ATCC 14425 strain (0,005 mM) in the NiCl2 concentration EPS. Those values are found as 127 and 157 (mg/L) in the controlled feeding environment respectively. As the highest protein production (0,052 mg/mL) is determined in the Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus ATCC 11842 strain (0,005 mM) in the Cr(NO3)3.9H2O concentration, the protein amount in the Streptococcus thermophilus ATCC 14425 strain (0,005 mM) is determined as (0,058 mg/mL) in the Co(NO3)2.6H2O concentration. In the study, it is found that EPS production and protein amounts of the bacteria decrease depending on the increasing of heavy metal concentration. Keywords : Lactic acid bacteria, Heavy Metal, Exopolysaccharide, Protein.