Kırıkkale ilinin evsel katı atıklarının bertarafının çevresel ve ekonomik boyutuyla incelenmesi
Environmental and economical aspects for the disposal of municipal solid waste in Kırıkkale city
  1. Tez No: 212748
  2. Yazar: TUĞRUL ÇAĞRI KAYALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYTİYE ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada katı atıkların çevreye en az zarar verecek şekilde bertarafını sağlayacak yöntemler incelenmiştir. Bu yöntemler Kırıkkale ilinde oluşan evsel katı atıklar için değerlendirilmiştir. Katı atıkların tanım ve tipleri, değerlendirme yolları sunulmuştur. Kırıkkale ilinde oluşan evsel katı atıkların termal teknolojiler kullanılarak bertaraf edilmesinin çevresel ve ekonomik olarak en uygun yöntem olacağı düşünülmüştür. Kırıkkale'de yapılan düzensiz depolama yerine modern bir yöntemle atıkların bertaraf edilebileceği öngörülmüştür. Kırıkkale iline yapılması planlanan düzenli depolama tesisinin, Kırıkkale ilindeki katı atık sorununun çevresel ve ekonomik açıdan çözümü için kesin sonuç olmayacağı anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Katı atık, evsel katı atık, geri kazanım, düzenli depolama, yakma
Özet (Çeviri)
In this study, environmentally friendly disposal methods to minimize harmfulness of solid wastes were investigated. These methods were evaluated for municipal solid waste in Kırıkkale city. Type and description of solid waste and valuation methods were shown. Disposal of municipal solid waste in Kırıkkale city by using thermal technologies was thought as the best solution from environmental and economical aspects. Modern disposal method was proposed to disposal solid waste in Kırıkkale city. It was concluded that the landfill plant thought to be built in Kırıkkale city would not be useful both from the economical and the enviromental aspects. Key Words : Solid waste, municipal solid waste, recycle, landfill, incineration