Kombinatorik tasarımlardan elde edilen kodlar üzerine bir çalışma
A study on codes obtained from combinatorcal designs
- Tez No: 212746
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kombinatorik yapıların birçok uygulama alanları vardır. Bunların en önemlilerinden biri kodlama teorisidir. Kodlama teorisi kesikli matematiğin en çok çalışılan sahalarından biri olmuştur. Burada temel amaç biri kanalda bozulan ?gelen kod kelimeyi? çözümlemektir. Tezde, bazı kombinatorik yapılar kullanılarak Optimal ve Maksimal Kodların elde edilişi verilmiştir. Bu kodların doğru çözümleme ve çözümleme zamanları bakımından bir karşılaştırılması yapılmış ve dijital fotoğraflar üzerine uygulaması gösterilmiştir. Ayrıca, Maksimal kodlar için geliştirilen alternatif bir çözümleme algoritması verilmiştir. Son olarak, çok değişkenli dağılımlardan istatistiksel olarak sayı üretilmesi üzerinde durulmuştır. Anahtar Kelimeler : Hadamard matrisleri, Çözülebilir tasarımlar, Optimal Kod, Maksimal kod, Ortogonal Dizimler
Özet (Çeviri)
Combinatorial Structures have many application areas. One of the most important of these areas is coding theory. Coding theory is the one of the most popular area of discrete mathematics. In coding theory, main purpose is to decode the defective ?coming? in channel. In this thesis, Obtaining of maximal and optimal codes were given using some combinatorial structures. These codes were compared according to true decoding ratio and decoding times and an application were shown on digital photographs. Besides, an alternative decoding algorithm for maximal codes and number generating from multivariate distirbution was also given. Key Words : Hadamard Matrices, Resolvable Designs, Optimal Code, Maximal Code, Ortogonal Arrays