Bodrum kat perde duvarların yapısal düzensizliklere etkisi
Effects of basement retaining walls to structural irregularities
- Tez No: 212749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ SOYLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yurdumuzda egimli arazilerde yapılan binaların zeminle temas eden kısımlarına, zemin itkisini karsılamak için istinat perdeleri konmaktadır. Bu perdeler bir kaç kat boyunca ve bina cephesini de kapsayacak biçimde insa edilmektedir. stinat perdeleri, binalarda planda ve düsey dogrultuda olmak üzere oldukça önemli düzensizliklere yol açmaktadır. Bu çalısmada parametrik bir çalısma yöntemi izlenmis, oldukça fazla sayıda binanın deprem analizi yapılmıstır. Deprem analizleri sonlu elemanlarla hesap yapan Etabs V9.01 yazılımı ile yapılmıstır. Çalısmada istinat perdelerinin yapısal düzensizliklere etkisi incelenmis uygulamaya yönelik sonuçlar elde edilmistir. Çalısmanın sonunda metraj karsılastırmaları yapılarak çözüm önerileri sunulmustur. Ayrıca rijit bodrumlu binalar da çalısmaya dâhil edilmis, eski ve yeni yönetmelikteki ilgili kurallar karsılastırmalı olarak incelenmistir. Anahtar Kelimeler : Bodrum perdeleri, rijit bodrum, yapısal düzensizlikler
Özet (Çeviri)
In our country retaining walls are located at the outside of the structure where it contacts to the soil to counteract the effects of the soil pressure. These reatining walls are usually constructed at one side of the structure and over the height of a couple of stories. Therefore, these retainig walls cause intensive irregularities in the structural systems in plane and in the vertical direction. A parametric study is carried out and many building systems are analyzed for earthguake ground motions. These earthguake motion analyses are performed by the computer program Etabs V9.01 which is based on the finite element method. In this stuy, the effects of the reatining walls to the irregularities are investigated and it is aimed to get results concerning the practical applications. At the end of the study, safety and economical comparisons are performed and recommendations are given. Rigid basement systems are also considered in the study and the related rules in the codes are investigated comparatively. Key Words : Basement walls, rijit basement, structural irregularities