Bağlama kalıplarında bağlama kuvvetlerinin hesaplanmasında kullanılan emniyet katsayılarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of safety coefficients used in the calculation of clamping forces on a fixture
- Tez No: 212750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bağlama kalıplarının amacı, iş parçasını takım tezgahlarına uygun bir durumda konumlamak ve işleme süresince güvenli bir bağlama sağlamaktır. Güvenli bağlama için teorik hesaplarda bir emniyet katsayısı (K) kullanılır. Bu katsayının uygun alınmaması, emniyetsiz bağlamaya ve kalıp elemanlarının hatalı seçilmesine sebep olmaktadır. İmalat işlemlerinde daha güvenli bağlama ve uygun kalıp elemanları seçimi için K katsayısının gerçek değeri kullanılmalıdır. Bu çalışmada, K emniyet katsayısının gerçek değerini belirlemek amacı ile, üç boyutlu bir dinamometre tasarımı ve imalatı gerçekleştirilerek oluşturulan bağlama kalıbında bağlama kuvvetlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Sistemde, üç adet gerinim ölçer yük hücresi, üç adet izole edilmiş gerinim ölçer girdi modülü, terminal kart, veri okuma kartı ve paket program kullanılmıştır. Deney numuneleri, bağlama kalıbı tasarımında uygulanan 3-2-1 yerleştirme sistemi kullanılarak tüm serbestlik dereceleri sınırlanacak şekilde bağlanmış ve deneyler bu bağlama şartlarında yapılmıştır. v Deneyler, BSD dik işleme merkezinde kuru kesme şartlarında AISI 1040 çelik malzeme kullanılarak, üç kesme derinliği, üç ilerleme ve beş kesme hızında gerçekleştirilmiştir. 0,08-0,1-0,15 mm/diş ilerleme değerlerinde; 0,5 mm kesme değerinde K en büyük 1,1245, 1 mm kesme derinliğinde K en büyük 1,2259 ve 2 mm kesme derinliğinde ise K en büyük 1,3339 olarak bulunmuştur. Ayrıca elde edilen deney sonuçlarının çoklu regresyon analizi yapılarak bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen modelin belirlilik katsayısı R2 = 0,91 çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Bağlama kalıpları, bağlama kuvveti, bağlama emniyet katsayısı, dinamometre, kuvvet ölçme
Özet (Çeviri)
The aim of fixtures is to fix the workpiece to the machine tools and provide secure clamping at the suitable position during operation. A safety coefficient (K) is used in theoretical calculations for secure clamping. Incorrect selection of K leads to unsafe clamping of the workpiece and inaccurate selection of fixture parts. The exact value of K should be used in manufacturing processes for more secure clamping and proper selection of fixture parts. In this study, design and manufacture of a three dimensional dynamometer were performed to determine exact value of K experimentally. Three strain gages with 20 kN, three insulated strain gage input module, a terminal board, a data acquisition card for transferring signals to the computer and a software to record and evaluate the data were used in the system. Experiments were carried out by clamping of samples at one point in three planes with 45º and limiting all degree of freedoms. vii Machining tests were carried out on a vertical CNC machining centre at five cutting speeds, three feed rates and three depths of cuts. Coolant was not used during the tests. The workpiece material was AISI 1040 steel. At 0,08-0,1 and 0,15 mm/tooth feed rates and 0,5 mm depth of cut, the highest value of K was found to be 1,1245. When the depth of cut was increased to 1 and 2 mm, the highest values of K were found to be 1,2259 and 1,3339, respectively. In addition, a model was developed through multiple regression analysis of the obtained results. Coefficient of determination of the developed model was found to be R2=0,91. Key Words : Fixtures, clamping force, clamping safety coefficient, dynamometer, force measurement