Elektro-erozyon ile işlemede tel demeti elektrodun performansının deneysel ve teorik incelenmesi
Theoretical and experimental study of electrodes by using wire bunches in EDM process
  1. Tez No: 212758
  2. Yazar: KADİR DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Elektro erozyon ile işlemede (EEİ) karmaşık geometriye sahip kalıp ve modellerin kaba, yarı-kaba ve ince işlemeleri için ayrı ayrı elektrot yapılması, üretim maliyetlerini ve teslim sürelerini artırmaktadır. Elektrotların aşınması, üretim maliyetinin ve süresinin yüksek olması; bakır malzemeden dolu elektrot üretimi, streolitografi (SLA), toz metalürjisi (T/M) ve nokta yazıcılı elektrotla işleme yöntemi dışında elektrot yapımında daha farklı elektrot üretim yöntemlerinin kullanılmasını gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, birbiriyle aynı veya farklı kesitlere sahip bakır tellerin, işparçasında işlenecek yüzeye benzer bir tel demeti halinde oluşturulmasına dayanan, Tel Demeti Elektrotunun (TDE) işleme performansı deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Çalışmada, tekli ve çoklu tellerle oluşturulan tel demetleri ile yapılan deneylerde vurum süresi ve boşalım akımının işleme performansına ve tel aşınmasına ve işparçası yüzey pürüzlülüğüne etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Electrical Discharge Machining (EDM), the making of separate electrodes for roughing, semi-finishing and finishing electrical discharge machining of many dies and moulds having complex surface, results in development in the cost and the lead-time in the production. In the production of the electrode, eroding of electrodes, being high the lead-time and the cost, have brought to agenda different electrode processes unlike producing filled electrode from copper material, powder metallurgy (P/M), stereolithography (SLA) and dot matrix method. In this thesis, the working performance parameters of the electrodes by using wire bunches method depended on the discrete copper wires having similar or different cross sectional area and positioned to the almost surface to be machined was experimentally and theoretically analyzed. In the experiments with one and more wired electrodes, the working performance parameters, the wearing of electrodes and the surfaces of the machined works were examined according to discharge current and impulse time.