Endüstriyel robotlar ve uygulama alanları
Industrial robots and application fields
  1. Tez No: 212757
  2. Yazar: HASAN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde rekabet koşullarının bir gereği olarak aynı kalitede olan bir ürünü daha ekonomik imal etme çabasına girilmiştir. Rekabet amacıyla, fiyatı diğer işletmelerle aynı seviyede tutmak isteyen, fakat bunun aksine kazancını da arttırmak isteyen işletmelerin maliyeti azaltmaları gerekmektedir. Maliyetin azaltılması ise ancak teknoloji gelişimi ile olmaktadır. Zamanı iyi kullanmak, hatalı parça sayısını ve işçi giderlerini azaltmak insanları robot kullanmaya doğru itmiştir. Günümüzde endüstriyel robotlar, bu ihtiyaçlara karşılık vermiş olup gün geçtikçe daha çok kullanılmaya başlamıştır. Bu amaçla, bu tezde endüstride geniş kullanım alanı olan endüstriyel robotların ve uygulama alanlarının incelemesi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca bu çalışma; çok eski bir yöntem olan, iki metalin birleştirilmesi olayı diyebileceğimiz kaynak yönteminin, endüstriyel robotlarla uygulanmasını da içermektedir. Bu bağlamda karşımıza çıkan sorunlardan biri olan; manuel kaynak ve robotik kaynak arasındaki farkların neler olduğu, teorik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, by force of competing conditions, an effort is begun to product the same quality goods more economic. For the purpose of competing, if enterprises want to hold the price at the same level with the another enterprises but opposite of this,if they want to increase their profit, they have to reduce the cost. Reducing of the cost is occured just by technological improvement. Usage of the time in a right way, reducing the nuber of the damaged components and decreasing the laboures? expense push people to use robot. Nowadays industrial robots responsed this requirment and they are begun using more. By this aim, in this thesis, industrial robots which have a large usage in the industry and their application fields were searched and evaluated. Besides, this study contains welding method which is very old method and combines two metals application by industrial robots. In this sense, one of the trouble we come across is differences between manuel weld and robotic welds were researched theorically.