Tek değişkenli zaman dizilerinde modelleme sürecindeki testlerin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative investigation of the modelling process tests made for the univariate time series
- Tez No: 212801
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, tek değişkenli zaman dizileri modellerinde modelin uygunluğunun test edilmesi amacıyla kullanılan testler incelenmiştir. Bu amaçla, Box-Pierce Q(m), Ljung-Box Q(m), McLeod-Li Q(m), Monti's Q(m) ve Li-McLeod Q(m) testleri dikkate alınarak, seçilen farklı model yapıları ve farklı örnek çapları ile testlerin, uygunluğu sağlamadaki performanslarını değerlendirmek için simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Testlerin birbirleri ile karşılaştırılması için Monte Carlo simülasyon yöntemi kullanılarak öncelikle testlerin deneysel birinci (I.) tip hata (?) sonuçları, ardından da deneysel güç (1-ß) sonuçları elde edilmiş ve bu şekilde karşılaştırma yapılmıştır. Bu simülasyon çalışmasına göre, elde edilen deneysel birinci tip hata ve deneysel güç değerleri dikkate alınarak, testlere ilişkin karşılaştırmalı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the tests used for the diagnostic checking of the model in the univariate time series models, have been examined. For this purpose, simulation studies to assess the performances of the various tests to provide the compatibility, have been made by using different model patterns and different sample sizes, taking into consideration the Box-Pierce Q(m), Ljung-Box Q(m), McLeod-Li Q(m), Monti?s Q(m) and Li-McLeod Q(m) tests. Monte Carlo simulation method has been used for the comparison of the tests and the experimental first (1st) type errors (?) have been determined, followed by the results of the experimental power (1-ß). According to this simulation study, the comparative results concerning the tests have been given taking the experimental first type errors and experimental power results, into consideration.