Ahşap çekmecede köşe birleştirme performansının belirlenmesi
Determination of corner joint performance on wooden drawers
- Tez No: 165887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, ahşap çekmece üretiminde uygulanan köşe birleştirmelerde birleştirme çeşidi, malzeme çeşidi ve tutkal çeşidinin birleştirme performansına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla sarıçam, karakavak ve orta yoğunluklu lif levha (MDF)'dan polivinilasetat (PVAc) ve poliüretan (Desmodur-VTKA) tutkalı kullanılarak elde edilen kavelalı, lambalı-kinişli, yarım gizli kırlangıç kuyruğu dişli, vidalı ve eksantrik bağlantı elemanlı örneklere montaj yönüne dik ve paralel çekme performansı deneyi uygulanmıştır. Örnek hazırlamada benzer çalışmaya, çekme deneyinde ise ASTM-D 1037 esaslarına uyulmuştur. Sonuç olarak, çekme performansı, en yüksek MDF ve PVAc tutkalı kullanılarak birleştirilen ve montaj yönüne paralel çekilen vidah birleştirmede (4592 N), en düşük MDF ve PVAc tutkalı kullanılarak birleştirilen ve montaj yönüne paralel çekilen lambalı-kinişli birleştirmede (260 N) bulunmuştur. Çekmece köşe birleştirmelerinde vidah birleştirme, MDF, PVAc tutkalı ve montaj yönüne paralel kuvvetin uygulanması avantaj sağlayabilir. Bilim Kodu : 711 Anahtar Kelimeler : Ahşap çekmece, Çekme performansı, Köşe birleştirme, Çam, Kavak, MDF, PVAc, PUR Sayfa Adedi : 52 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Musa ATAR
Özet (Çeviri)
This study was made to determine effects of material, joint and glue type on withdarawal strength of wooden drawers. For this purpose drawer samples were manufactured by using three different materials (scotch pine, poplar and medium density fiberboard - MDF), five different joints (dowel, rabbet and dado, lap dovetail, screw, and minifix joints), and two different glues (polivinylasetate - PVAc and polyurethane - PUR) and withdrawal performance tests, as perpendicular and along assembling direction were applied to the samples accordion to the ASTM D 1037 standard. Results where obtained from the tests indicated that the highst withdrawal performance value was obtained from the drawers manufactured by using MDF material, PYAc glue and screw joint as a result of withdrawing (pulling) along the assembling direction (4592 N), the lowest withdrawal strength value was obtained from joint type of drawers manufatured with MDF, PVAc and rabbet and dado joint as a result of pulling along the asembling direction (260 N). As a result, screw joint, MDF, PVAc glue and pulling along the assembling direction may provide some advantages for these types corner joints. Science Code : 711 Key Words : Wooden drawer, pulling performance, corner joint, pine, poplar, MDF, PVAc, PUR Page Number: 52 Advisor : Ass. Prof. Dr. Musa ATAR