Bulanık AHS yöntemi ile fen bilimleri enstitüleri için master öğrencisi seçimi
The election of master students with fuzzy AHP method for institute of science and tecnology
- Tez No: 212823
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENİAN TEKİNDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde, yüksek lisans öğrencisi seçimi problemi ele alınmıştır. Bu karar probleminin çözümünde mevcut durumun yanı sıra çok kriterli karar yöntemleri olan AHS ve Bulanık AHS algoritmalar, da uygulanmıştır. Öğrenci seçimi bir süreçtir ve bu süreçte mülakat önemli bir yer tutmaktadır. Değerlendirme sırasında Bulanık AHS yönteminin kullanımı klasik yöntemlerin aksine, insana özgü karşılaştırma kriterleri olan dilsel ifadelerin de kullanılabilmesini sağlamıştır. Örnek çapı 2000 aday olarak belirlenmiştir. Çalışmada simülasyon yöntemi ile tesadüfi olarak her üç metotda da aday puanları üretilmiş, üretilen bu puanların Z değerleri ve rankları hesaplanmıştır. Daha sonrada her bir adaya ait rank değerlerine sınıf içi korelasyon analizi ve korelasyon analizi teknikleri uygulanarak, kullanılan yöntemlerin öğrenci seçimi işleminde karşılaştırılma sonuçları ve değerlendirmeler verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Analitik hiyerarşi süreci (ahs), bulanık ahs, yüksek lisans
Özet (Çeviri)
in this thesis, the election problem of master students is handled. Beside current situation, AHP and Fuzzy AHP algorithms which are multi criterion determination techniques are also applied to solve this determination problem. Electing students is a period and interview has an important place in this period. While evaluation, on the contrary of classical techniques, using fuzzy AHP technique provides an opportunity to use special linguistic expressions which are comparison criterions belong to humanbeing. Sample range is determined as 2000 studens. in this work, Randomize Marks is generated for each three method by simulation method, Z values and it s ranks are computed for this generated marks. After that, intraclass correlation analysis and correlation analysis techniques are applied to rank values of each student and then comparised results of used methods in the election process of student and evaluations are given. Key Words : Analytic hierarchy process (ahs), fuzzy ahs, master