Trafik kazalarında tehlikeli durum ve kombinasyonların belirlenebilmesine yönelik tehlike erken uyarı modeli için trafik kaza analiz programı
Traffic accident analysis program of prognostics model for possible hazard in order to determine hazardous situations and combinations on traffic accidents
  1. Tez No: 212824
  2. Yazar: MURAT ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCÜMENT N. DİZDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kazalar, Trafik, Industrial and Industrial Engineering, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Trafik kazaları, tüm insanlık yaşamını ve sağlığını doğrudan etkileyen küresel bir tehdit, çözüm bekleyen çok önemli bir tehlikedir. Problemin çözümü için bilimsel ve sistematik çalışmaların yapılması kaçınılmazdır. Trafik tehlikesinin çözümüne yönelik stratejiler, teknik ve modeller mevcuttur. Ancak geleneksel yaklaşımlarla çözüm üretmek artık geride kalmıştır. Olaya sistem yaklaşımı içerisinde çözüm aramak gerekmektedir ki; burada problem şu şekli alır: ?Acaba trafik kazalarını önceden tahmin edip, alınacak tedbirler ile önlemek mümkün müdür??. Bu tez çalışmasında, ?Tehlike Erken Uyarı Modeli? (TEUM) ile olası trafik kazalarının önlenebilmesi, dolayısıyla olası trafik kazalarındaki yaralanma ve sakatlanmaların azaltılması amacı ile, Trafik Kaza Analiz Programı (TKAP) geliştirilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen TKAP uygulamasında Ankara ili, belediye hudutları dışında 2000-2004 yılları arasında vuku bulan toplam 15689 kaza analiz edilerek, 2005 yılı kazaları tahmin edilmiştir. Uygulamadan elde edilen sonuçlara göre, TEUM'un trafik kazaları üzerindeki tahmin hassasiyetinin oldukça yüksek bir düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Trafik kazaları, kaza tahmin modeli, tehlike analizi.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are global phenomenans and of cardinal proportions directly affecting humanity and its health and needs to be dealt with. Carrying out scientific and systematic research work in order to solve the problem is unavoidable. Solution strategies, techniques as well as models for the traffic hazard are available. However, solution generating by means of conventional approaches is past its prime. The problems needs to be solved within the scope of a systems approach interpreting the problem into ?Is it possible to predict traffic accidents beforehand and can they be avoided with preventive action??. This study launches ?Traffic Accident Analysis Program? (TAAP) in order to prevent prospective traffic accidents and in consequence alleviate injuries as well as disabilities through ?PROGNOSTICS MODEL FOR POSSIBLE HAZARD? (PMPH). Accidents of year 2005 have been predicted through analysis of 15689 traffic accidents cases which took place out of the municipality border of Ankara between year 2000-2004 in the TAAP application. Through an application of TAAP it has been detected that PMPH possesses high degree of prediction accuracy. Keywords : Traffic accidents, prognostic model, hazard analysis