Ankara kilinin bazı geoteknik özelliklerine F tipi polifiber malzemenin etkisi
The effect of F type polyfiber material to some geotechnical properties of Ankara clay
- Tez No: 212825
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojinin gelişmesine paralel olarak günümüzde birçok iyileştirme yöntemleri geliştirilmekte ve farklı malzemeler bu yöntemler içerisinde uygulama alanı bulmaktadır. Bu tez çalışmasında, bir çok farklı kullanım alanı bulunan Polifiber malzemesinin, kohezyonlu zeminlerin bazı geoteknik özelliklerine etkisini araştırmak için bir dizi laboratuvar deneyi yapılmıştır. Deneylerde zemin numunesi olarak da kahverengi renkli, yüksek plastisiteli tipik Ankara Kili, Katkı malzemesi olarak da farklı uzunluklarda Polifiber Lifler (FU-19 ve FU-9) kullanılmıştır. Başlangıçta sınıflandırma deneyleri yapılarak Ankara kilinin bazı geoteknik özellikleri belirlenmiş, daha sonra bu kil içerisine katkı malzemesi olarak ağırlıkça %0,1, %0,2, %0,3, %0,4 oranlarda FU-19 ve FU-9 karıştırılarak Katkılı Ankara Kili (KAK) hazırlanmıştır. KAK üzerinde yapılan Standart Proctor ve CBR deneyi sonuçları değerlendirildiğinde, Optimum Su Muhtevası ve Maksimum Kuru Birim Ağırlık değerlerinin ve ortalama CBR yüzdesinin katkı oranları ile değişmediği görülmüştür. Üç Eksenli Basınç Deneyinde genel olarak her iki katkı da kilin kohezyon değeri azalmış, içsel sürtünme açısı değeri ise önemli ölçüde artmıştır. Üç Eksenli Basınç deneyinden elde edilen veriler değerlendirildiğinde, FU-9 katkısının üç farklı çevre basıncı (1-2-3 kg/cm2) altında da kilin dayanımını genel olarak arttırdığı fakat FU-19 katkısının ise (3 kg/cm2 hariç) diğer iki çevre basıncında kilin dayanımını azalttığı görülmüştür. v Gerilme-Birim Deformasyon ilişkilerinde, her iki katkının da sünme dayanımını arttırdığı gözlenmiştir. Ayrıca, çeşitli yüklemeler altında her iki katkının da genel olarak oturma miktarını azalttığı fakat Şişmeyi etkilemediği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Polifiber, Kil, Geoteknik Özellikler, Laboratuvar Deneyi
Özet (Çeviri)
Being parallel to the development of technology, many soil improvement methods have evolved and different materials have found applications in them. In this thesis, a series of laboratory tests are carried out to investigate the effect of polyfiber material which has found many areas on some geotechnical properties of Ankara clay. Ankara clay, typically brown and highly plastic, as a soil sample and polyfiber (FU-19 and FU-9) as an additive are used in these tests. Initially, some geotechnical properties of Ankara clay are determined and later FU-19 and FU-9 are added to the soil specimens by weight of 0.1, 0.2, 0.3, and 0.4 percent and mixed, thus preparing amended Ankara clay. Proctor and CBR tests conducted on all amended Ankara clay specimens resulted in no change of optimum moisture content and maximum dry density and percentage of CBR value. However triaxial test results show that both type of polyfiber mixtures decreases the cohesion intercept but increases internal friction angle of amended clay specimen considerably. According to data obtained from triaxial compression test, FU-9 increases the shear strength of clay at different confining pressures (1, 2, 3 kg/cm2) in general but FU-19, except 3 kg/cm2 confining pressure , decreases the shear strength of clay at 1 and 2 kg/cm2 confining pressures. Stress-strain relationships of amended clay specimens display that polyfiber increase creep strength of the specimens. In addition, addition of fiber vii to Ankara clay reduces the settlement but does not affect swelling potential of Ankara clay. Key Words : Polyfiber, Clay, Geotechnical Properties, Laboratory Exp.