Deney tasarımı tekniği uygulanmamış optimizasyon çalışmalarının irdelenmesi
A study of yield optimization work which do not use the design of experiments technique
  1. Tez No: 212828
  2. Yazar: NİHAT EĞRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETSanayide ve bilimsel çalışmalarda proses değişkenleri ve proses değişkenlerinin ürüne etkisi önemli bir inceleme alanıdır. Verimi maksimuma çıkaran parametre takımının bulunmasında kullanılan iki yaklaşım Her Seferinde Bir Parametre (OFAT = One Factor At a Time) ve Deney Tasarımı'dır. OFAT'de, diğerleri sabit tutulurken bir parametre, verim maksimuma ulaşana kadar değiştirilir. Bu, bütün parametreler için tekrarlandıktan sonra böyle tek tek maksimizasyonla bulunan parametre takımının verimi maksimum yapan nokta olduğu kabul edilir. Deney Tasarımı yaklaşımında, problemin parametre uzayında bir nokta takımı seçilir. Her noktanın sağladığı verim deneyle bulunduktan sonra bu nokta takımına analitik bir model uygulanır ve eldeki bilgilerden bir cevap yüzeyi (response surface) elde edilir. Bu çok boyutlu cevap yüzeyinin maksimumu analitik olarak hesaplanır. Bu tezde, bazı araştırmacıların yayınlanan OFAT çalışmalarındaki verileri Deney Tasarımı tipi bir cevap yüzeyinin En Küçük Kareler Metodu ile hesaplanmasında kullanılmıştır. Bu tezdeki yaklaşım daha önce rapor edilen OFAT verilerinden % 11'lere varan daha iyi verim elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn both industrial and scientific work, process variables and their effect on the product is an important area of study. Two approaches to finding the set of parameters for maximizing yield are OFAT (One Factor At a Time) and the Design of Experiments(DOE). In OFAT, one factor is varied until yield is maximized, while others are kept constant. This is repeated for all factors and it is then assumed that this set obtained by individual maximization is also the set that gives the absolute maximum for the yield. In the DOE approach, a set of points in the parameter space of the problem is selected. Yield is experimentally determined for each point and an analytical model is fit to the point set to extract a response surface from available data. The maximum of the multi dimensional yield surface is then calculated. In this thesis, published data of OFAT some authors is used for calculating DOE type yield surface by using least squares. Approach in this thesis indicated yield improvements of up to 11% relative to the OFAT results reported.