WAP trafiğinde tıkanıklık denetimi ve ulaşım katmanı protokolleri
Congestion control in WAP traffic and transport layer protocols
- Tez No: 212829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kablolu ve kablosuz ağlarda bazı HTML sayfalarına gelen aşırı talep durumlarında, ağda tıkanıklık oluşmakta ve sayfayı görüntülemek isteyen kullanıcı ya çok fazla beklemek zorunda kalmakta veya sayfaya erişememektedir. Bu tezde WAP hizmeti veren ağlardaki tıkanıklık problemini çözmek için bir protokol geliştirilmiştir. Geliştirilen protokol ns-2 benzetim aracı kullanılarak test edilmiştir. Benzetimde değişik kuyruk tiplerinin farklı yük yoğunluğundaki ağlarda çalışması incelenmiş ve elde edilen sonuçlar diğer ulaşım katmanı protokolleriyle karşılaştırılmıştır. Deneysel sonuçlar geliştirilen protokolün WAP trafiğindeki tıkanıklığı önlemede başarılı olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : WAP, Kuyruk Yönetimi, Tıkanıklık, Protokol
Özet (Çeviri)
In wireless and wired networks some HTML pages take extreme request. Because of this congestion is occuring in networks and the users can not be access the HTML pages. In this thesis, a congestion prevention protocol has been developed for WAP networks with queue management. ns 2(network simulator) is used as simulation tool. In this simulation different queue types are being used in different weight of networks and experimental results are compared with eachother and with transport layer protokols. The result of this compare shows that developed protocol is gives more successful result. Key Words : WAP, Queue Management, Congestion, Protocol