Polinden/poli(oksimetilen) iletken karışımların hazırlanması ve özelliklerinin incelenmesi
Preparation of polyindene/poly (oxymethylene) conducting blends and investigation of their properties
- Tez No: 212838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, kimyasal polimerleşme yöntemiyle susuz ortamda indenin iletken homopolimeri sentezlendi ve Poliinden/Poli(oksimetilen) (PIn/POM) karışımları hazırlandı. Homopolimer ve karışımların fiziksel, kimyasal, ısısal ve spektral özellikleri incelendi. Deneylerde yükseltgen olarak FeCl3 kullanıldı ve yükseltgen/monomer oranı 4:1 olarak alındı. PIn ve PIn/POM karışımlarının iletkenlikleri dört nokta tekniği ile ölçüldü. Poliindenin oda sıcaklığında iletkenliği 1,16x10?5 Scm-1 değerinde bulundu. En yüksek iletkenlik değerine 9,8x10-6 Scm-1 ile %90 PIn (m/m) içeren karışımın sahip olduğu belirlendi. Karışımlardaki POM miktarı arttıkça iletkenliğin azaldığı gözlendi. Gouy terazisi ile yapılan manyetik suseptibilite ölçümlerinden PIn ve PIn/POM karışımlarının iletkenlik mekanizmalarının polaronlar üzerinden yürüdüğü tespit edildi. İndüktif Eşleşmiş Plazma-Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) ile PIn yapısındaki Fe miktarı (mg/g) tayin edildi. PIn ile PIn/POM karışımlarının yapısal özelliklerini incelemek için Infrared Spektroskopisi (FTIR) ile spektrumları alındı. v Termal analiz (TGA-DSC) sonuçlarından polimer ve karışımların ısısal özellikleri araştırıldı ve yeterli ısısal kararlılığa sahip oldukları bulundu. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) çalışmaları ile PIn ve POM homopolimerleri ile PIn/POM karışımlarının yüzey yapıları aydınlatıldı. Anahtar Kelimeler : Poliinden, poli(oksimetilen), karışım, iletken polimer
Özet (Çeviri)
In this study, conducting homopolymer of indene was synthesized by chemical polymerization method in nonaqueous medium and polyindene/poly(oxymethylene) (PIn/POM) blends were prepared. The physical, chemical, thermal and spectral properties of the synthesized homopolymer and their blends were investigated. In the experiments, FeCl3 was used as oxiding agent and the ratio of salt/monomer was 4:1. The conductivities of PIn and PIn/POM blends were measured using four-probe technique. The conductivity of PIn was determined with a value of 1,16x 10?5 S cm-1 at the room temperature. The highest conductivity was obtained in PIn/POM blend containing 90% (m/m) PIn with a value of 9,8x10-6 Scm-1. It was observed that the conductivity decreased with increasing amount of POM in the blends. From Gouy scale magnetic susceptibility measurements, it was revealed that PIn and PIn/POM blends were found to have polaron nature. Amount of Fe (mg/g) in the PIn structure was determined by Inductif Coupled Plasma-Optic Emission Spectrometer (ICP-OES). FTIR spectra were taken to analyze the structural properties of PIn and PIn/POM blends. The thermal properties of PIn and PIn/POM blends were investigated by using thermogravimetric (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC) analyses and found that they had v shown adequate thermal stability. Morphological structures of the PIn, POM and blends were clarified by using scanning electron microscopy (SEM). Key Words :Polyindene, poly(oxymethylene), blend, conductive polymer