İstatistik dersine yönelik tutumların araştırılması meslek yüksek okul örneği
The analysis of the attitudes towards statistics case of vocational school
  1. Tez No: 212839
  2. Yazar: FAİK ÜMİT DİRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu arastırmada tutum, tutumu olusturan temel ögeler, ölçü araçlarının tasıması gereken özellikler ve likert tutum ölçegi dikkate alınarak ögrencilerin matematik dersine karsı tutumlarını ölçen bir ölçegin istatistik dersine yönelik olarak uyarlanması amaçlanmıstır. Tutumun farklı boyutlarını içeren 40 maddelik taslak ölçek, 2005-2006 ögretim yılında güz dönemi Bursa Uludag Üniversitesi negöl Meslek Yüksek Okulu isletme ve muhasebe bölümünden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 100 ögrenciye uygulanmıstır. Bulgulara dayanarak 6 madde ölçekten çıkarılmıstır. Yapılan analizler sonucunda ölçegin 3 boyuttan olustugu ortaya çıkmıstır. lk boyutta toplanan 10 madde istatistige karsı korku ve güven, ikinci boyuttaki 12 madde meslek ve önem, üçüncü boyutta yer alan 12 madde istatistige karsı sevgi, zevk ve ilgi duyma ile iliskilidir. Ayrıca gelistirilen ölçekle ilgili Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı 0,8273 bulunmustur. Analizler sonucunda, geçerlik ve güvenirlikle ilgili elde edilen bulgular statistik Tutum Ölçeginin, ögrencilerin istatistik dersine yönelik tutumlarını geçerli ve güvenilir olarak ölçmek için kullanılabilecegini göstermistir. statistik dersine iliskin son seklini alan nihai tutum ölçegi, 2005-2006 egitim-ögretim yılında ögrenim gören Bursa Uludag Üniversitesi negöl Meslek Yüksek Okulundan basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 135 ögrenciye tekrar uygulanmıstır. Elde edilen verilere, betimsel istatistikler, korelasyon analizi, ki kare testi, bagımsız iki örnek t testi, iki yönlü varyans analizi, kovaryans analizi istatistik teknikleri uygulanmıstır. Anahtar Kelimeler :statistik tutum ölçegi, statistik analizler
Özet (Çeviri)
In this survey , orienting of a scale , which measures the stance of the students against Maths , towards Statistics lecture is purposed by considering the behaviour, the basis components that create behaviour , the properties that the scale units require and Likert Behaviour Scale. The unapplied scale of 40 items that comprises of the differentiating dimensions of the tendency was applied to 100 students being in the department of economy and accounting in MYO in the year of 2005-2006. Depending upon the findings, 6 items out of 40 were removed from the scale. It was apprehended that the scale has 3 dimensions at the end of the analysis. The 10 items gathered at the first dimension is correlated with fear aand reliance; the 12 items at the second dimension is correlated with profession and significance ; the 12 ones at the third dimension is correlated with love, pleasure and being interested towards statistics. Besides the reliability coefficient of Cronbach Alpha was found 0.8273 related with the scale that was developed. In the end of analysis, concerning to validity and reliability finding that is received the of scale attitude statistic, it had showed using the validity and reliability of attitude that is regard statistic lesson of students . The final tendency scale that took its latest shape towards the statistics lesson Vocational School in 2005-2006 , who were selected by the method of Simple Random Sampling. Descriptive statistics , analysis of correlation , chi-square test , independent sample T Test , the analysis of 2 way variance, covariance analysis statistics techniques were applied to the findings. Key Words : Statistic attidue scale, Statistic analysis