Fuzzy topolojik uzaylarında H-grubu oluşturma
Creation of H-groups in fuzzy topological spaces
- Tez No: 212843
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde, homotopi kavramı, eğrilerin homotopisi ve fonksiyonların homotopisi topolojik uzaylarda ele alınmış, ihtiyaç duyulduğu kadarı ile ayrıntıya girilmiştir. Bu kavramlar fuzzy topolojik uzaylarda ele alınmış ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca fuzzy topolojik gruplar fuzzy topolojik uzaylarda incelenmiştir. Grup işlemlerine benzer homotopi grup işlemleri ile H-Grupları üzerinde durulmuş ve nihayet her fuzzy topolojik grubun bir fuzzy H-Grubu olduğu ifade edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Homotopi, fuzzy topolojik grup, H-grupları,
Özet (Çeviri)
In this study, homotopy concept has been handled as homotopy of circles and homotopy of functions in topological spaces and it has elaborated as far as its necessity. These concepts have been handled in fuzzy topological spaces and examined comprehensively. Furthermore, fuzzy topological groups have been examined in fuzzy topological spaces. H-groups have been investigated with homotopy group operations which are similar to group operations and consequently it has been emphasized that each fuzzy topological group is a fuzzy H-group. Key Words : Homotopy, fuzzy topological group, H-groups,