Bilgisayar performans değerlendirme testleri
Computer performance evaluation tests
- Tez No: 212853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSAL ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bilgisayar performans değerlendirmesi, bilgisayar performansını ölçmek için kullanılan test programlarını ve bu testlerin sonuçlarını değerlendirmek için kullanılan istatistiksel analiz tekniklerini içerir. Bu çalışma ile klasik performans değerlendirme testlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi, bu testlerin sonuçlarının istatistiksel analizlerinin değerlendirilmesi ve çeşitli bilgisayarlardaki ölçümlerine göre farklı CPU ailelerinin birbirleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çeşitli performans değerlendirme testleri aynı bilgisayarda birden fazla, farklı bilgisayarlarda ise birer kez çalıştırılarak ölçümler alınmıştır. Elde edilen bu ölçümlerin belirtici istatistikleri (ortalama, varyans, standart sapma) çıkartılmıştır. Bu performans testlerinin aynı bilgisayardan alınan ölçümlerinin belirtici istatistikleri incelenerek tekrarlanabilirlik açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Aynı ve farklı bilgisayarlardan alınan ölçümler ile Korelasyon ve Regresyon Analizleri yapılarak değişkenler arasındaki ilinti ve neden sonuç ilişkileri hesaplanmış ve değerlendirilmiştir. Farklı bilgisayarlardan alınan ölçümler için farklı performans testleri arasında genelde bir ilintinin bulunduğu ve aynı CPU ailesine ait bilgisayarlarda bu ilintinin daha da arttığı gösterilmiştir. Regresyon analizi sonucu elde edilen v regresyon katsayılarıyla oluşturulan modellerden tüm durumlar için test yapmaya gerek kalmadan test sonuçlarının tahminine olanak sağlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Performans Testi, Korelasyon, Regresyon
Özet (Çeviri)
Computer performance evaluation contains the test programs used for the computer performance measurement and statistical analysis techniques used for the evaluation of these test results. The purpose of this study is the comparison of synthetic performance evaluation tests and statistical analysis of their test results. Measurements are obtained by performing various performance tests for the same computer and for different computers. Descriptive statistics from the obtained mesaurements are calculated for each of these performance tests. For each performance evaluation test, descriptive statistics of the measurements obtained from the same computer are examined for repeatibility comparison. By conducting Correlation and Regression Analysis with the measurements obtained from the same and the different computers; correlations and causeeffect relations between the variables are calculated and evaluated. The existence of a correlation between the performance tests for the measurements obtained from the different computers is investigated and then it is shown that the correlation is better among the computers with the same CPU family. The models constituted with the regression coefficients obtained by vii using the regression analysis will be used for the estimation of the test result for each case without performing tests. Key Words : Computer benchmarking, correlation, regression