Orta büyüklükteki kentlerde sanayi çalışanlarının konut/konut alanı talebi farklılaşması-Kayseri kenti örneği
The differentation of housing/housing area demand of industrial employee in the middle scaled city-Example Kayseri city
- Tez No: 212858
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KUNTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Yeni sanayi odakları olarak adlandırılan, kamu sanayileri deneyimine ve hem ucuz hem de nitelikli işgücü potansiyeline sahip orta büyüklükteki kentler, emeğin yeniden üretiminde temel konulardan biri olan konut ve konut alanı/yaşam çevresi talebinin oluşturulmasında, düzenli konut alanlarının geliştirilmesi açısından büyük kentlerden farklılık göstermektedir. Genel sanayileşme süreci içerisinde orta büyüklükteki kentlerde, sanayileşme ile birlikte gelişen konut alanları, sanayi işgücünün duyduğu barınma ihtiyacını karşılamış olmakla birlikte; sanayi çalışanlarının konut ve konut alanı taleplerine ve tercihlerine uygunluğunun sorgulanması, bu tez çalışması kapsamında ele alınmaktadır. Sanayi çalışanlarının tercih ve davranış özelliklerine göre talep ettikleri konut/konut alanlarının nitelikleri belirlenmektedir. Bu bağlamda, tez çalışmasının sağladığı temel katkı; sanayi sektörü işgücünde genel konut tercihi ve taleplerinin incelenmesi ve buna bağlı olarak, sanayi çalışan profili ve konut ilişkisinin ortaya konulmuş olmasıdır. Bu çalışma, sanayi-konut ilişkisi bağlamında, sanayi yerseçimine bağlı olarak, konut alanlarının, planlama göstergelerinden yararlanılarak ve yerseçimi parametreleri kullanılarak, sanayi yerseçimi ve sanayi çalışanlarının talep ve tercihlerine göre izlenecek yolu belirlemektedir. Konut/konut alanları talebini belirleyen temel göstergeler arasındaki farklılaşmalar, mevcut konuta uyum sağlama, alanda mevcut başka bir konut seçme ve yeni yerseçme süreçlerinde gerçekleşmektedir. Konut alanı-çalışma alanı erişimi, kentsel yaşam kalitesi, gelir ve sosyal statü farklılıkları kentsel mekanda konut/konut alanı taleplerini belirlemektedir. Mesleki uzmanlaşma derecelerindeki farklılıklar ise, konut alanı seçiminde kentsel bölge ayırımını ortaya çıkarmaktadır. Yaşam kalitesi, kültür ve gelir anlamında, farklı statülerde çalışanların davranış biçimleri de farklılık göstermektedir. Tezde, Kayseri kenti özelinde elde edilen verilerle sanayi çalışanlarının mekansal eğilimleri/tercihleri ve uzmanlaşma derecelerine göre farklılaşan davranış biçimlerinin, yaşam çevrelerinin oluşturulması açısından belirleyici olduğu ve planlama süreçlerinde değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Orta büyüklükteki kentler, sanayi çalışanları, konut/ konut alanı talebi, talep göstergeleri, talep farklılaşması
Özet (Çeviri)
Middle-scaled city which have both public industrilization experience and have cheap and skilled labour potantial and which called as new industrilization centers show difference from large-scaled city about the demand of the formation of housing and living environment as one of the the main subject of reproduction of work. Also housing areas developing with industrilization met the housing need of industrial labour in the general industrilization process of middle-scaled city, the interrogation of appropriateness of it for industrial employee?s housing and housing area demand and preference deal with in the context of this thesis. Determined the demand of the housing/housing area characteristics of industrial employee according to their preference and behaviour attributes. In this context, the main contribution of this thesis is, the examination of general housing preferences and demands in the industrial sector labour and according to this put forward the relation between employee profile and housing. This study determines the following way, according to the industry location and industrial employee?s demand and preferences in the context of industry-housing, relation related to the location of industry, by using the indicators of housing area planning and the parameters of location. The differentations between the main indicators those determined the demand of housing/housing area materialize in the adaptation process of existent housing, in the selecting process of another housing in the existent housing area and in the selecting process of a new area location. Arrival of housing area-working area, urban life quality, differentations of income and socal statute determine the housing/housing are demand. Differentations of occupation specialization create the urban region sequence at housing area selections. Employee?s behaviour forms show difference according to their different statutes in the context of of urban quality, culture and income.In this thesis with the obtaining datas in the Kayseri private reached that result; the spatial tendency/preferences of industrial employee and different behavior forms of them according to the their different specialization are determinative in the formation of living environment and must evaluate in the planning processes. Key Words : Middle-scaled city, industrial employee, housing/housing area demand, demand indicators, demad differentation