Aspir çiçeğinden (Carthamus tinctorius) süperkritik karbondioksit ekstraksiyonu ile doğal boya eldesi ve uygulanabilirliği
Obtaining natural dye by supercritical carbondioxide extraction of safflower (Carthamus tinctorius) and its applicability
- Tez No: 212857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Science and Technology, Food Engineering, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Aspir, gıda, kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Çesitli islemlerle aspirden boyar madde elde etme sırasında oksidasyon ve fazla sıcaklık uygulaması sonucunda ürünün karakteri bozulmakta, renk ve koku kalitesi düsmektedir. Bu çalısmada, süperkritik akıskan ekstraksiyonu kullanılarak aspir boyar maddesinin eldesinin yanı sıra gıda ve tekstil sanayiinde uygulanabilirligi arastırılmıstır. Çözücü madde olarak karbondioksit seçilmistir. Süperkritik karbondioksit ekstraksiyonunda aspir boyar maddesi verimi üzerine, sabit sıcaklıkta, sürede ve akıs hızında basınç ve madde miktarının etkisi tanımlanmıstır. Ekstraksiyon sonucu elde edilen boyar maddelerin analizi ATR/FTIR ve UV-spektrofotometre kullanılarak yapılmıs ve ürünün içerdigi bilesenler ortaya çıkarılmıstır. Anahtar Kelimeler : Aspir, boyar madde, süperkritik akıskan ekstraksiyonu UV-spektrofotometre (Mor ötesi spektrofotometre)
Özet (Çeviri)
Safflower is used in food, cosmetics and drugs industry. In various types of processes for getting dye from safflower, product?s characteristics can be damaged and the colour and smell quality can be lowered because of oxidation and high temperature application. In this study, to produce safflower dyes by using supercritical fluid extraction and applications of these dyes in food and textile industries are studied. Carbondioxide is chosen as the solvent. The effects of change in pressure and amount of material on the yield of safflower dye at constant temperature, time and flow rate in supercritical carbondioxide extraction are defined. The dyes obtained are analyzed by using ATR/FTIR and UV-spectrophotometer and the components of the products are exposed. Key Words : Safflower, dye, supercritical fluid extraction UV-spectrophotometer (Ultra violet spectrophotometer)