Kur'an'da insanın yaratılışı
  1. Tez No: 21287
  2. Yazar: SÜLEYMAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kelam ve İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
İnsan birçok hadiseyi sayısız ilmî sırrı laboratuvara sokmuş; fakat henüz kendisini laboratuvara sokamamıştır. Bu nedenle insanın geçmiş zamanı deney altına alma şansı hemen hemen hiç yok demektir. Şu ana kadar elde edilen fosil materyali sağlıklı olarak canlıların aslını, değişimin olup olmadığını ortaya koyabilmiş değildir. Bu çalışmada, insanın neden ve nasıl yaratıldığını, doğuştan getirdiği fizyolojik, psikolojik ve sosyal özellik ve ihtiyaçlarının Kurân-ı Kerim, sünnet ve modern bilime göre ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, yaratılış teorilerine göre insanın orijini, neden ve kim tarafından yaratıldığı açıklanmıştır. İkinci bölümde ise insanın yaratılışı ile ilgili olan ve doğuştan gelen fizyolojik, psikolojik ve sosyal özellikler çerçevesinde sadece doğuştan gelen nitelikler yönü incelenmiştir. Kurân-ı Kerim'de insanın yaratılışı üzerine olan bu çalışmada, başta Kurân-ı Kerim ve sünnet olmak üzere modern bilimlerden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Man put many events, countless scientific secrets, into the laboratory; but he has not yet been able to get himself into the laboratory. For this reason, it means that a person has almost no chance of experimenting with the past. The fossil material obtained so far has not been able to demonstrate the origin of living things in a healthy way, and whether there is any change or not. In this study, why and how man is created, his innate physiological, psychological and social characteristics and needs are discussed according to the Quran, circumcision and modern science. In the first part of the study, the origin of man, why and by whom he was created according to the creation theories are explained. In the second part, only the innate traits within the framework of the physiological, psychological and social characteristics that are related to the creation of human beings are examined. In this study on the creation of man in the Qur'an, modern sciences, especially the Quran and Sunnah, have been used.