Kur'an'da insanın yaratılışı
The human creation in the Quran
- Tez No: 770035
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kur'an-ı Kerim, ortaya koyduğu esaslar vasıtasıyla insanın davranışlarına yön veren, onu kötülüklerden uzaklaştırıp iyiye ve güzele yönlendiren kısacası insan hayatını düzenleyen bir kitaptır. İnsana yapılan bu yönlendirmenin temel amacı ise onu dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştırmaktır. İşte bu temel amaca hizmet edecek pek çok konu Kur'an-ı Kerim'de işlenmiş, bu amaca hizmet eden birçok bilgiye yer verilmiştir. İşte bu konulardan bir tanesi de kuşkusuz yaratılış konusudur. Yaratılış, geçmişten bugüne insanın en çok merak edegeldiği konulardan birisi olmasının yanında Allah-insan ilişkisinin merkezinde yer alan kulluk bilincinin temellendirilmesinde büyük bir öneme sahiptir. Öyle ki daha inen ilk ayetlerde bu konuya dikkat çekilerek Allah ve insan arasındaki yaratıcı-yaratılan ilişkisi ortaya konmuştur. Sonraki dönemde indirilen pek çok ayette de insanın ve diğer bütün varlıkların yaratılışından bahsedilmiş, hem yaratılışın mahiyeti hem de bu yaratılıştan insanın edinmesi gereken dersler konusunda son derece önemli açıklamalar yapılmıştır. Böylelikle hem insanın merak edegeldiği yaratılış süreci açıklanmış hem de kendisini yaratan yüce kudret gözler önüne serilerek insan rabbine kulluk ve itaate çağırılmıştır. Bu bağlamda insana düşen görev ise yaratılış sürecini doğru bir şekilde anlayarak rabbine kulluk ve itaatle bağlanmaktır. Bu anlama çabası doğrultusunda oluşturduğumuz bu çalışmada, Kur'an-ı Kerim'in açıklamaları çerçevesinde Hz. Âdem ve Havva başta olmak üzere insanın yaratılışı incelenmeye çalışılmış, gerekli yerlerde Hz. Peygamberin konuyla ilgili beyanları, ilgili ayetlerin tefsirleri ve modern bilimin konuya ilişkin izahlarına da başvurularak konu bütün yönleriyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'an is a book that guides human behavior through the principles it reveals, distracts it from evil and directs it to good and good, in short, regulates human life. The main purpose of this orientation to man is to bring him to the happiness of this world and the hereafter. Many topics that will serve this basic purpose have been covered in the Qur'an, and many information that serves this purpose has been included. One of these issues is undoubtedly the subject of creation. Besides the fact that creation is one of the issues that people can be most curious about from the past to the present, it has a great importance in the foundation of the consciousness of servitude that is at the center of the Allah-human relationship. So much so that in the first verses that have been Deciphered, this issue has been highlighted and the creator-created relationship between Allah and man has been revealed. In many verses sent down in the following period, the creation of man and all other beings was mentioned, and extremely important explanations were made about both the nature of creation and the lessons that a person should learn from this creation. Thus, both the process of creation that a person can wonder about was explained, and the supreme power that created him was revealed and the person was called to worship and obey his lord. In this context, the duty of man is to understand the process of creation correctly and to be connected with the worship and obedience of his Lord. In this study, which we created in line with this understanding effort, In accordance with the explanations of the Qur'an the creation of man, especially the Prophet Adam and Eve, has been tried to be examined, the subject has been discussed in all its aspects by referring to the statements of the Prophet on the subject, the interpretations of the relevant verses and the explanations of modern science, where necessary.