Tiroit kanserli ve tiroit bozukluğu olan hastalarda ras onkogen mutasyonlarının yuvalanmış polimeraz zincir reaksiyonu ve restriksiyon enzim kesimi ile araştırılması
Tiroit kanserli ve tiroit bozukluğu olan hastalarda ras onkogen mutasyonlarinin yuvalanmiş polimeraz zincir reaksiyonu ve restriksiyon enzim kesimi ile araştirilmasi
- Tez No: 212882
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yirmi yıl önce, onkogenlerin bulunması ile kanser araştırmalarında dramatik bir değişim olmuş ve araştırmalar, onkogenler ve tümör baskılayıcı genlere yoğunlaşmıştır. Gerek onkogen aktivasyonu gerekse tümör baskılayıcı genlerin aktifliğini kaybetmesi sonucunda hücre döngüsünde sapmalar sonucu tümör gelişebilmektedir. Son yıllarda özellikle endokrin tümörlerde değişik onkogen ve tümör baskılayıcı genler tanımlanmıştır. Pek çok onkogen ve tümör baskılayıcı gen çeşitli tipteki tiroit kanserlerinde değişik oranlarda bulunmaktadır. Tiroit tümörlerinde ras, gsp, ret veya trk onkogenleri bulunmaktadır. Bu genler beraber bulunduklarında ise tümör oluşturucu etkileri artmaktadır. ras geninin mutasyonları ile hızlı bölünen ve fonksiyonunu kaybeden hücreler diğer mutasyonlara açık hale gelirler. RAS familyasının üyeleri G-proteinleriyle aynı özellikleri taşıyan sinyal-dönüştürücü proteinlerdir. Ras ailesi genleri (H-ras, K-ras, ve N-ras) GDP'ye bağlı aktif olmayan formu ve GTP'ye bağlı aktif formu arasında dönüşen 21 kD'luk GTP bağlayıcı proteinleri kodlar. Bu çalışma kapsamında 24 tiroit kanserli, 9 guatr, 1 hipertiroidi hastası ve 77 kontrol grubuna ait olmak üzere 111 periferik kan örneğinde Ras genine ait 12, 13 ve 61. kodon bölgeleri Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) yöntemi ile çoğaltılmış ve restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi yapılarak kanserli olgularda mutasyon varlığı araştırılmıştır ve mutasyona rastlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
With the discovery of oncogenes two decades ago, a dramatic change took place in cancer research, and the direction of cancer research switched from carcinogens and mutagens to oncogenes and tumor suppressing genes. As a result of both oncogene activation and tumor suppressing gene activation deviations take place in cell circle and tumor may develop. In recent years, especially in endocrine tumors, different oncogene and tumor suppressing genes have been identified. Many oncogene and tumor suppressing genes exist in varying percentages in various types of thyroid cancers. In thyroid tumors exist Ras, Gsp, Ret or Trk oncogenes. When these genes are found together, their tumor forming effects increase. Cells dividing fast with Ras mutation and losing their function become susceptible to other mutations. Members of the Ras gene family are signal transferring proteins which carry the same characteristics with G-proteins. Ras family genes (H-Ras, K-Ras, and N-Ras) codes 21 kDa GTP binding proteins which transform between inactive form attached to GDP and active form attached to GTP. Within the content of this study 24 thyroid cancer, 9 goiter, and 1 hyperthyroid patients and in 111 peripheral blood samples belonging to 77 control groups, 12, 13, and 61 codon areas were proliferated through Polymerase Chain Reaction and Restriction Fragment Lenth Polimorphysim (RFLP) procedure their mutations were tried to be identified and we weren?t detected any mutation in tumor samples.