İki kademeli düz dişli hız kutusu tasarımı
The design of two step linear gear box
- Tez No: 212892
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Disli çarklar mekanik gücün naklindeki önemine paralel olarakendüstride yaygın olarak kullanılmakta ve mühendislik ögrenimindeçesitli derslerde incelenmektedir. Hız kutusu elemanlarınınhesaplarında sürekli mukavemet veya zaman mukavemeti istegine baglıolarak malzeme emniyet degerlerinin yanı sıra çalısma sartlarını ifadeeden çok sayıda faktör kullanılır. Bu faktörler, disli çarkhesaplamalarının uzun ve karmasık olmasının nedeni olarakgösterilebilirler. Yapılan hesaplarda uygun sonuçlara ulasılamadıgında,önceki hesap adımlarına geri dönmeden dolayı zaman kaybına ve hesaphatalarına neden olmaktadır. Bu çalısmada iki kademeli düz disli hızkutusu elemanlarının mukavemet hesapları ele alınmıs ve girdiparametreleri verilen hız kutusunun elemanlarının mukavemet hesabınıve seçimini yapan program hazırlanmıstır. Hazırlanan programın birbölümde interval aritmetigi yöntemi kullanılarak mukavemet hesaplarıyapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Due to their importance in transmitting power and motion, gears arewidely used in industrial applications and are studied in variouscourses in engineering education. In the calculation of speed boxcomponents, many factors are used as well as permanent and timeresistance demand related to material reliability values. These factorscan be shown as the reason that makes gear boxes calculation timeconsumingand complex. Also when the results are not correctchecking the calculation steps and remaking the calculation cause timeloss and incorrect results. In this study, calculations of componentsof two-differantial linear gear boxes are performed. Then the softwarewhich makes the resistance calculations of the components of a gearboxthat the inputs are given, was written. One part of software waswritten with interval arithmetic metod for resistance calculations.