Karmaşıklık ve beğeni: Keçiören örneği
Complexity and taste: Case of Keçiören
- Tez No: 212902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU AKALIN BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, yerel yönetim ve müteahhitlerin müdahaleleriyle değişikliğe uğrayan Keçiören ilçesindeki apartman konut cephelerinin `beğeni', `karmaşa' ve `etkilenme' durumu, farklı denek grupları tarafından test edilmiştir. Keçiören bölgesinden seçilen 7 apartman cephesi bilgisayarda modellenerek her apartman için üç farklı durum geliştirilmiştir; `sade' örnek semtin özgün durumunu, ?en karmaşık? durum ise (popüler stil) şimdiki durumu temsil etmektedir. ?Orta karmaşık? örnekler mimar elinden çıkmış bilinçli bir tasarımın ifadesidir, belirli bir döneme ve kültüre öykünse de abartısı olmayanı temsil etmektedirler. Çalışmadaki ana hipotez; ters `U' ilişkisinin varlığını göstererek, beğeninin orta karmaşık konutlar için daha yüksek olacağı yönündedir. Keçiören'de ikamet eden farklı meslek dallarından 43 halk (30-45 yaş) ile 57 lise son sınıf öğrencisine 21 adet (7 set için 3 öneri) örnek çizimi Beğeni (güzel-çirkin, özgün-özenti, ilginç-sıradan, zarif-kaba, modern-modası geçmiş), Karmaşıklık (basit-karmaşık, mütevazi-gösterişli) ve Etkilenme (ilginç-sıradan) başlıklarında gruplanan 5 ölçekli toplam 7 adet anlamsal farklılaşma skalası yardımıyla değerlendirmeleri istenmiştir. Orta karmaşık apartman cepheleri güzel', `özgün', `zarif' ve `modern' bulunmuş, en karmaşık apartman cepheleri ise `gösterişli', `kaba' ve `ilginç' şeklinde tariflenmiştir. Genç katılımcılar, diğer gruba kıyasla daha az eleştirel yaklaşarak, gördüklerini daha pozitif yorumlamışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, domicile building façades in Keçiören, changed by intervention of local administration and constructors, within the context of ?appreciation?, complexity? and ?impression??are tested by different groups. For that aim seven building façades chosen from Keçiören district were modelled with computer study and three alternatives were developed for each;?plain? stands for authentic case of the sample district and ?most complicated? symbolizes the present (popular style) case. ?Mid-complicated? samples are expression of conscious design from the architect and these stand for the non exagerrated although they emulate a specific era and culture. Main hypothesis in the study is appreciation will be higher for mid-complicated by displaying inverted ?U?shaped relation. 21 pieces (3 proposals for 7 set) of sample drawings grouped under context of titles of Appreciation (beautiful ? ugly, authentic ? affectation, interesting ? ordinary, exquisite ? artless, modern ? old fashioned), Complexity (ordinary ? complex, modest ? grandiose) and Impression (interesting ? ordinary)with the help of in total 7 meaning differentation scala of which 5 scaled drawing are asked to be assessed by 43 people (age 30-45) and 57 secondary school seniors residing in Keçiören. Mid complex building façades are found ?authentic?, ?exquisite? and ?modern?, the most complicated building façades are depicted as ?grandiose?, ?artless? and ?interesting?. Young participants annotated more positively, approaching with criticising manner by comparison to the other group.