Demiryolları mülkiyetinde yeralan atıl taşınmazların değerlendirilmesine ilişkin model önerisi
Model advisory about assesment of discarded real properties in railways? ownership
- Tez No: 212914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURAY BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışma bir kamu kurumu niteliğinde olan Demiryolları mülkiyetindeki atıl taşınmazlardan toplum yararı doğrultusunda maksimum fayda elde edilmesini sağlayacak bir model üretilmesi gerekçesi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında Avrupa ve ülkemizdeki demiryolları sistemleri, ülkemizdeki demiryolları taşınmazlarının edinimleri, atıl hale gelmelerine neden olan etmenler; konu ile ilgili politikalar irdelenerek, oluşan problemlerin ortadan kalkmasına yönelik çözümler üretilmesine çalışılmıştır. Bu doğrultuda Demiryolları mülkiyetinde atıl taşınmazların değerlendirilmesine ilişkin uygulanabilir çözüm önerileri içeren bir model oluşturulmuştur. Bu model ile toplum yararı gözetilerek kamu kurum ve kuruluşlarının taleplerinin öncelikli alınmasını ve kentlerde teknik ve sosyal altyapı ihtiyaçlarının giderilmesini sağlayacak yöntemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to produce a model in a way by making maximum utility for public from the idle real estates of Turkish Railways, which is a public economic enterprise. In scope of the study; the railway systems in Europe and Turkey, acquisitions of real estates of railways in Turkey, process of improvement, factors of lapsing of their real properties and previous policies have analysed and new solutions to solve those problems have been found. In this way, a model comprising applicable solution proposals has been constructed to value the idle real estates of Turkish State Railways. In this model, by considering the public good and the views of public institutions, the methods supplying technical and social infrastructure needs in cities have been developed.