Sipariş toplama operasyonlarında çekirdek gruplama algoritmasına dayalı sezgisel rota belirleme stratejilerinin karşılaştırılması ve bir uygulama
Comparison of heuristic routing strategies based on the heuristic seed batching algorithm on order picking operations and an application
- Tez No: 212917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, çekirdek algoritma ile oluşturulan sipariş grupları üzerine beş değişik sezgisel rota belirleme stratejisinin uygulaması yapılmış, bu uygulama sonucunda sezgisel rota belirleme stratejilerinden en iyi sonucu veren strateji MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş yedek parça ambarına gelen siparişler üzerinde denenmiş ve en uygun strateji seçilerek MAN BAAN ERP sistemine adapte edilmiştir. Literatürde sezgisel çekirdek algoritmanın sezgisel rota stratejilerinin tümüne uygulandığı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışma sezgisel çekirdek algoritmanın, sezgisel rota stratejilerinin ve değişikbir yerdeki T/B noktasının bir arada düşünüldüğü farklı bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, on the order batching derived from seed algorithm are applied on five different heuristic routing strategies. At the end of this application the strategy which has the best result is applied to the orders of MAN Truck and Bus Trade Inc. spare part warehouse and the selected best suitable strategy is adapted to the MAN BAAN ERP system. There is not any study available in the literature which all heuristic routing strategies applied on the seed batching algorithm. Therefore this study is a different study in the concept of heuristic seed algorithm, heuristic routing strategies and a different P/D point.