InxGa1-xN yarı iletkenin elektron iletim özellikleri
Electron transport properties of InxGa1-xN
  1. Tez No: 212918
  2. Yazar: ABDULLAH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KASAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada MOVPE kristal büyütme yöntemi ile GaN/Al2O3 üzerine büyütülen beş adet n-tipi InxGa1-xN (0,060 ? x ? 0,135) numunesi için safsızlık bandı iletkenliği analizleri gerçekleştirilmiştir. İletkenlik, Hall mobilitesi ve taşıycı yoğunluğu 15-350 K sıcaklık aralığında ölçüldü. Çalışılan numunelerin elektron iletim özellikleri; elektron-elektron etkileşmeleri ve zayıf lokalizasyon etkilerini içeren metalik bir modelle açıklandı. Ayrıca, fotolümünesans (PL), optik absorbsiyon (OA) ve yüksek çözünürlüklü X-ışınları difraksiyonu ölçümleri gerçekleştirilerek, numunelerin optiksel ve yapısal özellikleri tartışıldı. Çalışılan InxGa1-xN numuneler için band bükülme parametresi değeri PL ve OA ölçümlerinden sırası ile 3,088 eV ve 4,092 eV olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this work, analysis of impurity band conduction was carried out for five samples of InxGa1-xN (0,060 ? x ? 0,135) grown by MOVPE crystal grown method. Conductivity, Hall mobility and carrier concentration were measured in a temperature range of 15-350 K. Electron transport properties of studied samples were explained with electron-electron interactions and weak localization effects. Also, photoluminescence (PL), optical absorption and high resolution X-ray diffraction measurements were carried out. Then optical and structural properties of the samples were discussed. For the studied InxGa1-xN samples, value of band bowing parameter was obtained from both PL and OA measurements as 3,088 eV and 4,092 eV, respectively.