Basit cisimlerin radar kesit alanı uygulamaları
Radar cross section of simple object
  1. Tez No: 212924
  2. Yazar: MUSTAFA KAPAN
  3. Danışmanlar: DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Genel anlamda radar, modüle edilmişdalga formu ve anten ile hedef cisimleri tespit etmek için kullanılan elektromanyetik enerjinin iletilmesidir. Hedef cismin bir kısım enerjiyi radara geri yansıtmaktadır. Bu yansımalar radar alıcısıtarafından hedefin hız, açısal pozisyon ve diğer hedef tespit karakteristiklerinde kullanılır. Radar tarafından yayılan enerji cisme çarptığında hedef üzerinde indüklenen akım tüm yönlerde elektromanyetik enerjiyi yayar. Bu yayılan enerji hedefin boyutu, yönlendirme, fiziksel şekli, malzeme cinsi, tüm bunların beraber kabul edildiği hedef özel parametresine Radar kesit alanı( Radar Cross Section RCS) denir. Bu çalışmada; elipsoid, dairesel düzlem, silindir, dikdörtgen düzlemsel yüzey gibi temel cisimlerin RCS'nıincelendi. Bu cisimlerin matlab simulasyonu yapılarak simulasyon çıktılarıincelendi. Anahtar Kelimeler : RCS, radar, radar kesit alanı
Özet (Çeviri)
In general, radar systems use modulated waveforms and directive antennas to transmit electromagnetic energy into a specific volume in space to search for targets. Objects (targets) within a search volume will reflect portions of this energy (radar returns or echoes) back to the radar. These echoes are then processed by the radar receiver to extract target information such as range, velocity, angular position, and other target identifying characteristics. When the radar radiated energy impinges on a target, the induced surface currents on that target radiate electromagnetic energy in all directions. The amount of the radiated energy is proportional to the target size, orientation, physical shape, and material, which are all lumped together in one targetspecific parameter called the Radar Cross Section (RCS). In this thesis I made matlab simulation for RCS of simple objects such as ellipsoid, circular flat plate, cylinder, rectangular flat plate. I made matlab simulation of these objects and then I investigated these simulations. Key Words : RCS, radar, radar cross section