MRP-MRPII systems at production planning and control and implementations in a packaging company
Üretim planlama ve kontrolünde MRP-MRPII sistemleri ve bir ambalaj firmasındaki uygulamaları
  1. Tez No: 213026
  2. Yazar: AYŞEGÜL BİLDİRİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İyi müsteri hizmeti, yüksek kaliteli üretim süreci ile baslar. Üretim sistemi döngüsünün izlenmesini saglayan bilgisayar yazılımları, yönetime üretimi kontrol edebilme olanagı saglar. Bu yazılımlardan bir tanesi olan malzeme ihtiyaç planlaması, birçok üretim çesidine, eksiksiz bir programlama kapasitesine sahip oldugu için hitap eder. MRP 1970'lerde popular hale gelmis ve üretim hattının otomasyonunu saglamıstır. İkinci nesil olan MRPII, ürün yapımına dahil olan, satıs, personel, fabrika kapasitesi ve dagıtım gibi tüm kaynakları koordine eder. MRPII yönetime; personeli, ekipmanları, malzemeleri ve müsteri ihtiyaçlarını gözetim altında tutma olanagı saglar. Tüm bu özellikler, üretimin yüksek kaliteli ürün yapımında basarılı olmasına katkıda bulunur. Bu çalısmada, MRP ve MRPII ile ilgili genel bilgiler verilmis ve bir ambalaj firmasında (BARAN AMBALAJ A.S), QAD tarafında olusturulan MRPII bilgisayar yazılımı MFG/PRO'nun uygulama asamaları ve uygulama sonuçları analiz edilmistir. Daha sonra firma verileri kullanılarak seçilen kalemler için malzeme ihtiyaç planları olusturulmustur
Özet (Çeviri)
Good customer service begins with a high quality manufacturing process. Software that tracks the production system cycle enables management to control the product. One such software, Material Requirements Planning (MRP) provides complete scheduling capability of addressing a wide range of production scenarios. MRP became popular in the 1970s. It automated the production line. MRPII, the second generation, coordinates all the resources involved in making a product, including projected sales, personnel, plant capacity and distribution. MRPII offers management a tool that covers personnel, equipment, material, facilities and customer requirements. These entire features contribute to the success of manufacturing a high quality product. In this study, firstly some general information about MRP and MRPII systems have been given, and then, in a packaging company (BARAN AMABALAJ A.S.), implementation steps and implementation results of MRPII software package MFG/PRO which is created by QAD, have been analyzed. Then material requirements plans for selected items are created by using data of a company.