Tarihsel çevre koruma mevzuatının değişim süreci: İzmir Mithatpaşa Caddesi örneği
Changing about historical conservation laws: The case of İzmir Mithatpaşa Street
- Tez No: 213028
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Kent belleğinin ve kentli kimliğinin somut birer simgesi olan kültürel varlıklar ve tarihsel alanlar, önceleri daha çok gereksinim ve dini inançlara bağlı olarak yazısız kurallarla, 19. yy. ile birlikte ise koruma anlayışının gelişim gösterdiği Avrupa'da koruma ilkelerini oluşturma çabalarına yönelik geliştirilen ulusal ve uluslararası hukuki düzenlemelerle korunmaya çalışılmıştır. Türkiye'de de Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bu alandaki hukuki düzenlemelerinin bir örneği olarak gelişim gösteren ve zaman içerisinde yaşanan deneyimler ve yapısal dönüşümlerle değişen koruma yasaları ve ilişkili hukuki düzenlemeler, hem tek yapı ölçeğinde kültürel varlıkların, hem de alansal olarak tarihsel mekanların korunmasında belirleyici olmuştur. Fiziksel mekanın oluşumunda doğrudan belirleyici olan, dolayısıyla fiziki mekanı biçimlendirme rolünü üstlenmiş kent planlamayı da yönlendiren koruma yasalarının, ilk oluşturulduğu günden günümüze kadar geçirdiği değişim ve dönüşümlerin dönemler itibariyle incelenmesi ile söz konusu hukuki düzenlemelerin olanakları-riskleri ve avantajları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, konu Avrupa ölçeğinden başlamak üzere Türkiye özelinde geliştirilen tüm koruma yasalarının ve ilişkili hukuki düzenlemelerin değerlendirilmesi boyutuyla incelenmiştir. Son olarak, yasalardaki değişimin, koruma kararlarının ve koruma çabalarından bağımsız yürütülen imar planı kararlarının değerlendirilmesi yapılmış ve İzmir Mithatpaşa Caddesi üzerinde yer alan ?koruma altındaki yapılara? ilişkin karar sürecinin incelenmesi yoluyla fizik mekanın değişimi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cultural possesions and historical areas which are concrete images of town memory and identity were previously tried to be protected by non literal rules related to needs and religious believes and by 19th century with national and international legal regulations developed towards the efforts of forming protection principles in Europen in which the understanding of protection was developing. Conservation laws and related legal regulations developing as an example of the legal regulations of European Union member countries in this field in Turkey and changing with the experiences and formal transformations have become indicator both of cultural possesions in the context of single form and of the protection of historical places in the context of areas. By reviewing the changes and transformations of protection laws which are direct indicators of forming of pysical place and in implication and take the role of forming the pysical place and direct the town planning by periods from the time it first occured to date, the advantages, risks and opportunities of the said legal regulations were tried to be determined. In this context the subjects was examined by all protection laws and related legal regulations developed specifically for Turkey beginnig with the European measure. Consequently, the evaluation of the changes in laws, decisions about conservation and decisions of public work executed independently from the protection efforts were done and, the change of pysical place was put aside by reviewing the decision process about“the buildings under protection”on İzmir Mithatpaşa Street.