The removal of carbon monoxide by iron oxide nanoparticles in car exhaust
Otomobil eksozundan karbon monoksitin nano demir oksit kullanılarak ayrıştırılması
- Tez No: 213045
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Arabaların günlük hayatımıza girmesiyle, bu lüksün tehlikeli bir yanı da ortaya çıktı; egzoz gazları. Ne yazık ki benzinin araba egzozunda CO2 ve H2O ya oksidasyonu tam verimle gerçeklesmekten uzaktır. Bu problemin önüne geçebilmek için bir çok ülkede degisik yasalar, bir aracın çevreye bırakabilecegi maksimum zehirli gaz miktarını denetlemektedir. Günümüzde bu yasalarla denetlenen maddeler hidrokarbonlar (HC), karbon monoksit (CO), nitrojen oksitler (NOx) ve is tanecikleri (PM) dir. Motor teknolojisindeki gelisimler bu gazların miktarlarını azaltmakla birlikte, genellikle bu azalma yeterli düzeyde degildir. Bu sebepten dolayı egzos gazlarıyla reaksiyona girip onları temzilemeye yönelik teknolojiler, egzos gazı kontrolünün önemli bir parçasıdır. Bu çalısma için dizel egzos gazlarının oksidasyonunu Fe2O3 i katalist olarak kullanarak incelemektedir. Burada amaç nano boyuttaki Fe2O3 in thermal stabilitesini incelemek ve dizel motorlarında katalist olarak kullanılabilecegini kanıtlamaktır. Nano boyuttaki Fe2O3 sol-gel methodu ile, Fe2O3 ise polivinil alkol (PVA) teknigi ile üretilmistir. Örnekler üzerinde thermogravimetrik (TG) ve zaman ayarlı oksidasyon (TPO) analizleri yapılmıstır. Ayrıca ısıl yaslanmanın ve degisik madde (Zr, Ce, Fe) katkılarının etkileri incelenmistir. Deneylerimiz nano-Fe2O3 in 150ºC lik bir ısıl kazanç sagladıgını kanıtlamaktadır. Anahtar Kelimeler; Kataliz; Egzos gazları; Araba katalizörleri; Nano demir oksit
Özet (Çeviri)
With the implementation of cars into our everyday life, a dangerous aspect of this luxury became apparent; exhaust gases. The oxidation of gasoline in the engine to CO2 and H2O is far from completely efficient. To fight with this problem, various laws and regulations were made. These emission standards limit the maximum amount of harmful substances a car exhaust can release. The pollutants that are limited today by these regulations are hydrocarbons (HC), carbon monoxide (CO), oxides of nitrogen (NOx) and particulate matter (PM). Advances in engine and vehicle technology continually reduce the amount of pollutants generated, but this is generally considered insufficient to meet emissions goals. Therefore, technologies to react with and clean up the remaining emissions have long been an essential part of emissions control. This study focuses on the oxidation of soot in diesel exhaust gases using Fe2O3 as a model catalyst. The purpose is to establish a thermally stable nanosized Fe2O3 catalyst for use in diesel exhaust emissions. Nano-sized Fe2O3 was produced using sol-gel method. The synthesis of bulk Fe2O3 was carried out by polyvinyl alcohol (PVA) technique. Thermogravimetric analysis (TG) and temperature programmed oxidation analysis (TPO) were conducted. The effect of various dopants (Zr, Ce, Fe) and thermal aging were investigated. Also each sample was analyzed with X-Ray Diffraction (XRD) before and after each experiment. Our analysis show that, nano-sized Fe2O3 grants a temperature decrease in peak reaction temperature up to nearly 150ºC. Key words; Catalysis; Vehicle emissions; Autocatalysts; Nano iron oxide