Tıbbi amaçlı soğutucu giysi tasarımı üzerine bazı çalışmalar
Some investigations on the design of medical cooling garments
  1. Tez No: 213185
  2. Yazar: ÖZLEM KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF KURBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Çok sıcak ortamlarda bulunma-çalısma, çesitli biyolojik rahatsızlıklar gibi durumlar sonucunda insan vücudunun sıcaklıgı yükselmektedir. Bu sıcaklıgı düsürmek amacıyla özel giysiler kullanılmaktadır. Bu giysilere mikroiklim sogutmalı giysiler adı verilmektedir. Su, hava ve faz degistiren materyaller kullanarak sogutma yapan sistemler mevcuttur. Askeri alanlarda, uzay giysilerinde ve endüstriyel alanda kullanılan koruyucu giysilerin içinde, tıp alanında çesitli hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde (Multipl skleroz ve ektodermal displazi) ve doktorların cerrahi giysilerinin içinde, bu sistemler kullanılmaktadır. Mikroiklim sogutmalı giysi çesitlerinden biri olan su sogutmalı sistemler yurt dısında yaygın olarak arastırılmaktadır. Ancak ülkemizde bu sistemlerle ilgili bir çalısmaya rastlanmamıstır. Bu çalısmada da yurt dısında olusturulan diger sogutmalı giysilerden farklı yapılarda tıbbi amaçlı dört farklı su sogutmalı giysi tasarlanmıstır ve bu giysilerin sogutma etkisini test etmek için bir test yöntemi gelistirilmistir. Bu amaçla giysilere soguk suyu pompalayacak bir sogutma cihazı ve bir termal manken tasarlanmıs ve imal ettirilmistir. Yapılan deneylerde su giris sıcaklıgının ve suyun debisinin degisimlerinin sogutmaya etkisi ve mankenin vücut sıcaklıgı degisimleri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The body temperatures of individuals could increase when they are working in hot conditions, when they have special illness etc. In order to decrease this temperature, special garments are needed. These garments are called microclimate cooling garments and can be classified as water cooling, air cooling and phase changing materials cooling systems. They are used in military clothes, space suits, protective clothes, in surgical clothes and in medical field to relieve the symptoms of special diseases like multiple sclerosis and ectodermal dysplasias. Liquid cooling garments are one of the most popular topics about investigation of cooling systems. But there is no research about these systems in our country. In this work, four types of water cooling garments, which are different from the other researches, are designed. In order to investigate the cooling effects of these garments, a test method is developed. For this aim a cooling device which is pumping the water into these garments and a thermal manikin are designed and manufactured. The effects of water inlet temperature and flow rate on cooling effect and the differences of manikin temperature are investigated.