Tungsten karbür esaslı seramik metal kompozitlerin ultrases dalga hız metodu ile ortalama tanecik boyutlarının tayini
The main size determination by ultrasonic velocity technique in basic tungsten carbide of ceramic metal composites
  1. Tez No: 213229
  2. Yazar: ÖZLEM SEVİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Ultrases dalga hız metodu kullanılarak tungsten karbür (WC) ? nikel (Ni)'den oluşturulan seramik kompozitleri 2, 4 ve 5 MHz'lik problar kullanılarak ortalama tanecik boyutlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Numuneler 1000°C'den 1300°C'ye değişen farklı sıcaklıklarda Argon atmosferinde sinterlenmiştir. Sinterleme işlemi sonrası SEM (Taramalı Elektron Mikroskop) analizleri yapılmıştır. Ayrıca elektrik akımsız nikel kaplanan WC tozlarının seramik-metal kompozit üretimi gerçekleştirilmiştir. Ultrasonik hız-tane boyut temel grafiği 2, 4 ve 5 MHz'lik ultrasonik problar kullanılarak oluşturulmuştur.Bu çalışma numunelerin ortalama tanecik boyut ve ultrasonik hız ilişkisini göstermektedir. Kısaca, kompozit örneklerimizin ultrasonik hızlarının numunelerin ortalama tanecik boyut değerleriyle arttığını görüyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, the main grain size of ceramic composites, made from tungsten carbide (WC) ? nickel (Ni) has been determined with ultrasonic velocity technique by using 2, 4 and 5 MHz transducers. Samples were sintered at different temperatures ranging from 1000°C to 1300°C in Argon atmosphere. SEM (Scanning Electron Microscopy) analysis? are used after sintering process. The production of ceramic metal composites using WC powders plated with NiCl2 by electroless method were also attempted. Ultrasonic velocity-grain size master graph was plotted using 2, 4 ve 5 MHz ultrasonic transducer.This work has shown the relation of ultrasonic velocity and average grain size of samples.by this work, we have seen that the ultrasonic velocities of our composite samples are increasing with the average grain size of the samples.