Termal enerjinin yer altında depolanması ve toprak kaynaklı dikey borulu ısı pompalı sistemler için ekserji analizi
Underground thermal energy storage and exergy analysis for vertical loop ground source heat pump systems
- Tez No: 213293
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Termal enerjinin depolanması (TES) temelde enerjinin daha sonra kullanılabilmesi için geçiciolarak depolanmasıdır. Duyulur (yeraltında termal enerji depolama) ve gizli (faz değiştirenmaddeler) ısı olarak başlıca iki tip termal enerji depolama sistemi bulunmaktadır. Yeraltındatermal enerji depolama sistemleri bu çalışmada üç gruba ayrılarak tanımlanmıştır:? Akiferde termal enerji depolama (ATES)? Kanallarda termal enerji depolama (BTES)? Çukur ve oyuklarda termal enerji depolama (CTES)Bu çalışmada, İstanbul'da bulunan bir konut için dört farklı soğutucu akışkan kullanılarak ısıpompalı BTES sistemi tasarlanmıştır. Sistem hem ısıtma hemde soğutma işleminigerçekleştirmektedir. Öncelikle ısı yalıtım, ısı kaybı ve ısı kazancı hesapları yapılarak toprakısı değiştircisi boyları belirlenmiştir. Daha sonra; kütle, entropi ve ekserji denge bağıntılarıçıkarılarak ısı pompası ile BTES sistemi için uygulanmıştır. Sistemin performanskarakteristikleri enerjik ve ekserjik yönleri bakımından değerlendirilmiştir.Yapılacak analizler sonucunda amaç, sistemde yer alan komponentlerin kullanılabilirenerjilerindeki kayıplarını, kullanılan soğutucu akışkanların bu kayıplara olan etkisinigöstermektir.
Özet (Çeviri)
Thermal energy storage (TES) is basically the temporary ?holding? of energy for later use.There are mainly two types of Thermal Energy Storage (TES) systems, sensible (e.g.underground thermal energy storage-UTES) and latent heat (e.g. phase change materials-PCMs). Underground Thermal Energy Stroage (UTES) systems under the definition of thisstudy can be divided into three groups:? Aquifer Thermal Energy Storage (ATES)? Borehole Thermal Energy Storage (BTES)? Cavity Thermal Energy Storage (CTES)In this study, a borehole thermal energy storage with heat pump is designed four differentrefrigerants make use of for a residence which is located in İstanbul. The system can carry outheating and cooling simultaneously. Firstly, the heat insulation, heat loss and heat gaincalculations are carried out, the ground heat exchganher?s lengths are determined. Afterward,the mass, energy, entropy and exergy balance relations are derived and applied to a BTESsystem with a heat pump. The performance characteristics of this system are evaluatedin terms of energetic and exergetic aspects.As a result of the analyis the objective is, to identify available energy loses in the componentsand also make use of refrigerants of the losses in the system.