Toplu konut şantiyelerinde şantiye mobilizasyonu ile organizasyonu ve bir uygulama
Mobilization and organization of mass housing construction sites and an examination
- Tez No: 213309
- Danışmanlar: DR. ERDOĞAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalısmada, toplu konut santiyelerinin üretiminde ortaya çıkan mobilizasyon veorganizasyon ile ilgili süreçler ve çalısmalar incelenmistir. Öncelikle konu ile ilgili çesitlikaynaklar incelenmis ve derlenmistir. Teorik olarak yapılan bu derlemeleridegerlendirebilmek amacıyla büyük ölçekli bir santiye uygulama alanı olarak seçilerek,burada yapılan organizasyon ve mobilizasyon ile ilgili çalısmalar ele alınmıstır.Teorik olarak derlenmis bilgilerle ilgili kaynakların yetersizliginden dolayı, tecrübeye dayalıbilgilerden sıklıkla yararlanılmıstır.Uygulamaya esas proje, teorik bölümlerde yapılan düzenlemelere uygun olarak incelenmis,böylece karsılastırma ve degerlendirmelerin daha rahat yapılması saglanmıstır.Organizasyon ve mobilizasyon bir anlamda insaat üretiminin fabrikası niteligindedir. Nasılfabrikadaki bir aksama üretimi dogrudan etkilerse bu konudaki aksamalar da büyük çaplızararlara neden olabilir. Öyle ki insaat sektörü gibi ana sektörlerden birinde kayıplar çokyüksek mertebelere ulasabilir. Çalısmada ortaya çıkabilecek problemlerin, uygulamaya esasproje incelemelerinin de destegiyle giderilmesi amaçlanmıstır.Sürekli olarak iç içe gibi görünen konular, mümkün oldugunca ayrıstırılmaya çalısılmıs, birsistem çerçevesinde düzenlenmistir. Böylece konunun karmasıklıgının bir sekilde düzeneoturmasına çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, mobilization and organization process of a mass housing project is examined.Firstly, various sources about the subject are examined and arranged. Then to appreciate ofthe theoretical arrangements, a big construction site is chosen for examination aboutmobilization and organization.Although the disability of theoretical sources, the experimental knowledge is often used.The examination of the project is arranged also due to the arrangement of the theoreticalarrangements, so that to ease the comparison.Mobilization and organization are like the factory of construction. As the negative effects ofdisorganizations in factories, it is the same in construction. It can be more effective inconstruction, which is among the main sectors. This work aims to solve the problems, withthe help of site examination.The works in process -seem like to be done at the same time, are tried to separated in asystematical way, so that to reduce the complexity of the subject.