Tuz oranı düşürülmüş hindi döneri üretiminde transglutaminaz enziminin kullanım imkanlarının araştırılması
Evaluation of possible usage of transglutaminase enzyme in low salt turkey döner manufacture
- Tez No: 213363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTUZ ORANI DÜŞÜRÜLMÜŞ HİNDİ DÖNERİ ÜRETİMİNDE, TRANSGLUTAMİNAZ ENZİMİNİN KULLANIM İMKÂNLARININ ARAŞTIRILMASIOrhan Onur AŞKINSüleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüGıda Mühendisliği Anabilim DalıJuri: Doç. Dr. Sedat AKTANDoç. Dr. Birol KILIÇ (Danışman)Yrd. Doç. Dr. Hakan KULEAŞANBu tez çalışmasında tuzsuz hindi dönerleri üretiminde mikrobiyal transglutaminaz enzimi (MTG) ve bu enzimin yağsız süt tozu (YST) ve sodyum kazeinat (SK) ile kombinasyonlarının kullanım imkanları ve ürünün fizikokimyasal özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca bu çalışma ile tuz miktarının düşürülmesine bağlı olarak oluşabilecek kalite problemlerinin (örn: pişirme kayıpları, tekstürel değişim) giderilmesi amaçlanmıştır.Bu amaca ek olarak, kanatlı eti dönerlerinin kesimi sırasında oluşan küçük et kırıntıları müşteriler tarafından tercih edilmeyen bir görünüm oluşturmakta ve ürün satışını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu araştırma ile, kanatlı etlerinden üretilen dönerlerde kesim sırasında oluşan kırıntı et probleminin de giderilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçlar doğrultusunda tuzsuz hindi döneri üretiminde %1 MTG, %2 MTG, %1 MTG + %0.5 SK, %1 MTG + %0.5 YST kullanılmıştır. Kalite kriterlerinin karşılaştırılması amacıyla %1 ve %2 tuz içeren iki ayrı hindi döner grubu da üretilmiştir. Yapılan analizler sonrasında uygulamaların etkinliği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları tuzsuz hindi döneri üretiminde MTG kullanılmasının özellikle tuz katılmamasına bağlı oluşan tekstür problemini giderebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc.ThesisEVALUATION OF POSSIBLE USAGE OF TRANSGLUTAMINASE ENZYME IN LOW SALT TURKEY DÖNER MANUFACTUREOrhan Onur AŞKINSüleyman Demirel University Graduate School of Applied and Natural SciencesFood Engineering DepartmentThesis Committee: Assoc. Prof. Sedat AKTANAssoc. Prof. Birol KILIÇ (Advisor)Assist. Prof. Hakan KULEAŞANIn this thesis, possible usage of microbial transglutaminase (MTG) and its combinations with sodium caseinate (SK) and Skim milk powder (YST) in quality of turkey döner kebab production without using salt and their effect on physicochemical parameters of final product were investigated. The purpose of this study was to prevent quality deteriorations (e.g. cooking loss, textural problems) caused by a lack of salt in the product.In addition, when cooked döner kebab surface is shaved off, turkey meat is easily broken into small, non-uniform shaped meat pieces and these pieces are not desired by the consumer. Therefore the sale of the product is negatively affected. Thus, the research aimed to overcome this problem.To accomplish purposes mentioned above, turkey döner without salt was produced and each batch marination formulation was incorparated with 1 % or 2% MTG or 1 % MTG + 0.5% SK, or 1 % MTG + 0.5% YST. To compare quality charecteristics, turkey döner included 1% and 2% salt were also manufactured. Effectiveness of treatments on quality were determined. The results of this study indicated that the use of MTG can minimize textural quality loss caused by lack of salt in turkey döner manufacture.