Kesim öncesi aç bırakma süresince içme suyu ile nişasta, sakkaroz veya glikoz verilen etlik piliçlerin bazı et ve karaciğer kalite özellikleri
The meat and liver quality characteristics of broilers provided starch, saccarose or glucose supplementation through drinking water during preharvest feed withdrawal
- Tez No: 213406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUH OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, kesim öncesi aç bırakma süresince içme suyu ile mısır nişastası, sakkaroz veya glikoz verilen etlik piliçlerin bazı et ve karaciğer parametrelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini Ross 308 ırkı 200 adet kesim yaşına (42 gün) gelmiş etlik piliç oluşturmuş ve çalışma tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü 5 muamele grubu olarak planlanmıştır. Deneme süresince (10 saat) kontrol grubuna (K) yem ve su verilirken, aç bırakma grubuna (AÇB) sadece saf su verilmiştir. Glikoz (G), sakkaroz (S) ve nişasta (N) gruplarına da bu maddelerden biri ilave edilen (%0.3) su verilmiştir. Deneme sonunda kesim özellikleri, ette renk (L*: Parlaklık, a*: Kırmızılık, b*: Sarılık), pH, su tutma kapasitesi (STK), besin madde bileşimi, karaciğerde renk ve besin madde bileşimi, kan plazmasında glikoz, trigliserid, kolesterol, total lipid ve kan ürik asit azotu parametrelerini belirlemek için her tekerrürden 1 erkek 1 dişi olmak üzere toplam 40 hayvan kesilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the meat and liver parameters of broiler provided corn starch, saccarose or glucose supplementation through drinking water during pre-harvest feed withdrawal. On day 42, 200 broilers (Ross 308) were allocated randomly to five treatments consisted of 4 replicates. Treatments consisted of: broilers fed the standard broiler diet (control), fasted broilers receiving only water (FW); 3 g L-1 glucose (G), saccarose (S) or corn starch (CS) supplemented water for the 10 h.Two birds (1 male and 1 female) (total 40 birds) were selected from each replicate pen and were slaughtered in order to determine the color characteristics (CIE L*=lightness, a*=redness, b*=yellowness), pH and water holding capacity (WHC) of breast and thigh meats, the color characteristics (CIE L*, a* and b*) of the liver and nutrient contents of carcass and liver, and some metabolites such as glucose, triglyceride, cholesterol, total lipid and uric acid of the blood plasma. The color and pH levels were measured twice, on 45 minute after the slaughter (first measurement) and 24 h after the slaughter (last measurement).