Ceylanpınar (Şanlıurfa) Papilionoidea ve Hesperioidea (Lepidoptera) faunası ve ekolojisi üzerine araştırmalar
Studies on the fauna and ecology of Papilionoidea and Hesperioidea (Lepidoptera) in Ceylanpınar district (Şanlıurfa)
  1. Tez No: 213464
  2. Yazar: KESRAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ÖMER KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Ceylanpınar ilçesinin kelebekleri ekolojik, faunistik ve zoocoğrafik açıdan değerlendirilmesi amacıyla 2004-2006 yılları arasında çalışılmış olup toplam 642 örnek toplanmıştır. Papilionoidea ve Hesperioidea üst familyalarına ait toplam 33 tür tespit edilmiştir. Bunlardan 8'i Şanlıurfa'da ilk defa bulunmuştur.Her tür için geçerli bilimsel adı, taksonomik referansı, sinonimleri, Türkiye ve dünyadaki yayılışı, fauna elementleri, habitat tercihi, fenolojisi, topoğrafik özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 642 specimens have been collected by the author in Ceylanpınar district between 2004-2006 and evaluated from the ecological, faunistic and zoogeographical standpoints. Totally 33 species belong to Papilionoidea and Hesperioidea have been recorded in the studied area. Among them, 8 species are new to Fauna of Şanlıurfa.For each species, valid scientific name, original references, synonyms, distributional information within Turkey and world, faunal elements, habitat preferences, phenological and topographical features are mentioned in the thesis.