Değişken pwm frekanslı pı tipi dc motor kontrolü
DC Motor Control with a Variable PWM Frequency
- Tez No: 213505
- Danışmanlar: PROF.DR. A. COŞKUN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
DC motorlar, kolay kontrol edilebilirliği, ucuz oluşu, uzun ömürlülüğü ve bakım gerektirmemesi dolayısıyla geniş kullanım alanına sahiptir. Motorun devir hızı, besleme voltajının darbe genişliği değiştirilerek verimli ve etkili şekilde kontrol edilebilir (PWM metodu). PWM frekansı, kontrolörün performansını belirlerken, PWM doluluk oranı motorun hızını belirler. Mikrodenetleyici olarak, ucuz oluşu, kolay geliştirme ortamı, seri haberleşme birimi oluşu, yakalama (capture) girişinin olması ve PWM modülü içermesi dolayısıyla Microchip fimasının PIC16F877 ürünü seçildi. Mikrodenetleyici, hedef motor hızını, analog girişinden alır, optimum P ve I parametrelerini hesaplar, motora uygun PWM frekansı ve doluluk oranı çıkışını belirler. Optimum kontrolör parametreleri ve PWM frekansı seçildiğinden, yavaş hız değişimlerinde verimlilik, yüksek hız değişimlerinde ise performans sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
DC motors widely used, due to the easy controllability, inexpensive prices, durability and less maintenance requirements. Speed of DC motor can be controlled efficiently and effectively by changing the wideness of pulses. PWM frequency determines the controller performance and PWM duty ratio determines the speed. PIC 16F877A microcontroller is chosen due to inexpensive prices, simple development environment, serial interface, capture module and PWM module. The microcontroller takes the target speed from analog input, calculates the optimum P and I parameters according to the variations of the target speed, determine the PWM frequency and duty ratio as an output. Due to the optimum controller parameters and PWM frequency, system efficiency increases in slow speed variations, performance increases in high speed variations.