Karabuğdayın (Fagopyrum esculentum Moench) gelişimine kadmiyum toksitesinin etkileri
Effects of cadmium toxicity on growth of buckwheat (Fagopyrum esculentum Moench)
  1. Tez No: 873421
  2. Yazar: ZÜBEYİR IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Karabuğday çeşitlerinde farklı kadmiyum dozlarının bitkinin gelişimi, verimi ve bazı element içerikleri üzerine etkileri ile kadmiyumun bitkinin farklı kısımlarında ne kadar biriktiğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Tokat şartlarında tül sera içerisinde, saksı ortamında, Güneş ve Aktaş karabuğday çeşitleri ve beş (0, 5, 10, 20 ve 40 ppm) farklı kadmiyum dozuyla yürütülmüştür. Bitki boyu, yan dal sayısı, kök kuru ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, yaprak kuru ağırlığı, tohum ağırlığı, bin tane ağırlığı, kadmiyum, çinko, demir, mangan ve bakır içerikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It was conducted to determine the effects of different cadmium doses on the growing, yield and some element contents of the plant in buckwheat varieties and to determine how much cadmium accumulates in which parts of the plant. The study was carried out in Tokat conditions in a net greenhouse, in a pot environment, with Günes and Aktas buckwheat varieties and five (0, 5, 10, 20 and 40 ppm) different cadmium doses. Plant height, number of side branches, root weight, stem weight, leaf weight, seed weight, thousand grain weight, cadmium, zinc, iron, manganese and copper contents were examined.