Şeytan mumu (Typha latifolia L.)'nun bazı biyolojik ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biological and chemical traits of cattail (Typha lotifolia L.)
- Tez No: 213676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT TURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Şeytan Mumu (Typha latifolia L.)'nun bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Örnekler Kahramanmaraş da 2 farklı bölgeden (Evri gölü ve Malik Ejder gölü) toplanarak 2005-2006 yıllarında laboratuar koşulları altında yürütülmüştür. Araştırmada Şeytan Mumu rizomlarında en düşük karbonhidrat seviyesi Mart en yüksek Temmuz ayında bulunmuştur. Bitkinin kök, gövde ve yapraklarındaki makro-mikro besin elementleri, ağır metaller belirlenmiş ve sonuçta makro besin elementlerinden Potasyuma en fazla gövdede, Sodyum ve Kalsiyuma en fazla yaprakta, Magnezyuma en fazla kökte rastlanmıştır. Mikro besin elementlerinden Çinko, Demir ve Bakıra en fazla kökte, Mangana en fazla yaprakta rastlanmıştır. Ağır metallerden Nikel, Kurşun ve Kadmiyuma en fazla kökte rastlanmıştır. Anahtar Kelime: Şeytan mumu (Typha latifolia L.), Biyolojik Özellikler, Makro- Mikro Besin elementleri, Ağır Metaller
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the biological traits of Cattail (Typha lotifolia L.). The samples were collected from two different regions of Kahramanmaras and investigated in vitro conditions. In the research, the amount of carbon hydrate in the rhizomes of Cattail was determined as minimum in March while it was maximum in July. The root, stem and leaf of the plant were investigated for macro and micro elements and heavy metals. Potassium was highest in the stem, sodium and calcium were highest in the leaf and magnesium was highest in the root for macro elements while zinc, iron and copper was highest in the root, manganese was highest in the leaf for micro elements and nickel, lead and cadmium was highest in the root for heavy metals. Key words; Şeytan Mumu (Typha lotifolia L.), Biological Traits, Macro and Micro Elements and Heavy Metals