Engelli çocuğa sahip olan ve olmayan babaların aile işlevlerini algılamaları ile sosyal uyum düzeylerinin incelenmesi
A study of perceptions about family functions and social adjustment levels of fathers having and not having disabled children
  1. Tez No: 213723
  2. Yazar: GÖKÇEN AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada, engelli çocuğa sahip olan ve olmayan babaların aile işlevlerini algılamaları ile sosyal uyum düzeylerini incelemek, babaların aile işlevlerini algılamalarında ve sosyal uyumlarında bazı değişkenlerin etkili olup olmadığını belirlemek, engelli çocuğa sahip olan ve olmayan babaların aile işlevlerini algılamaları ile sosyal uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden engelli çocuğu olan ve gönüllü olarak katılan 100 baba ile karşılaştırma grubu olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarına devam eden aynı yaşlarda normal gelişim gösteren çocuğu olan ve gönüllü olarak katılan 100 baba olmak üzere toplam 200 baba dahil edilmiştir. Araştırmada çocuk, baba ve aile hakkında gerekli bilgileri toplayabilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen ?genel bilgi formu?, babanın aile işlevlerine ilişkin algılarını değerlendirmek amacıyla Epstein, et al. (1983) tarafından geliştirilen Bulut (1990) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Aile Değerlendirme Ölçeği? ile babaların sosyal uyum düzeylerini belirlemek amacıyla Özgüven (1992) tarafından geliştirilen Hacettepe Kişilik Envanteri'nin Sosyal Uyum Alt testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine on perceptions about family functions and social adjustment levels of fathers having and not having disabled children, to determine whether or not some variables influence perceptions about the family functions and social adjustments of fathers, to establish the relationship between perceptions about family functions and social adjustment levels of fathers having and not having disabled children. The study included a total of 200 fathers, consisting of 100 volunteer fathers having disabled children attending at private special education and rehabilitation centers that subordinated by Ministry of National Education and Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu and for comparison, another 100 volunteer fathers of children with normal development and same age attending at primary school that subordinated by Ministry of National Education located in town centre of Ankara. In this study, ?general information form?, developed by the author, was used for collection of necessary information about child, his/her father and his/her family, ?Family Evaluation Scale? developed by Epstein, et al. (1983) and adapted by Bulut (1990) was used to evaluate perceptions about family functions of fathers and Social adjustment Inferior Test of ?Hacettepe Personality Inventory? developed by Özgüven (1992) was used to determine social adjustment levels? of fathers. In this study results, from the view point of evaluation of family relationships of fathers having and not having disabled children has no significant difference (p>0,05) in the sub-dimensions of ?Family Evaluation Scale? according to the fathers age.